Środa, 27 Listopad 2024

Pomorskie: działa nowa przystań wodna na Pętli Żuławskiej

22.06.2023, 09:42 Aktualizuj: 22.06.2023, 09:46
Fot.: UMWP
Fot.: UMWP

Bosmanat żeglarski, 36-metrowy pomost cumowniczy wraz z przyłączami wodno-elektrycznymi i wiaty wypoczynkowe - nowa przystań wodna na rzece Tudze w Nowym Dworze Gdańskim już działa. Inwestycja na Pętli Żuławskiej kosztowała ok. 12,5 mln zł, z tego 85 proc. z funduszy UE.

 „Pętlę Żuławską znają chyba wszyscy wodniacy. Od tego roku na jej mapie pojawił się nowy szlak. To rzeka Tuga. Cieszę się, że dzięki tym inwestycjom, rzeka po ponad 40 latach znów jest otwarta dla żeglugi. Serdecznie zapraszam do odkrywania z wody zabytków i krajobrazów tej części Żuław Wiślanych” – powiedział podczas otwarcia przystani w Nowym Dworze Gdańskim Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Nowa przystań wodna Pętli Żuławskiej na rzece Tudze w Nowym Dworze Gdańskim powstała przy budynku starostwa powiatowego. Do tej pory dopłynięcie do tej miejscowości było niemożliwe, bo rzekę blokowały mosty, a jachty nie miały gdzie cumować.

Żeby udrożnić ten szlak wodny konieczne były cztery inwestycje, z czego trzy już zostały zakończone: przebudowa mostów w Tujsku i Żelichowie oraz budowa przystani żeglarskiej w Nowym Dworze Gdańskim.

Pomorski urząd marszałkowski poinformował, że do końca tego roku ma się zakończyć ostatnia inwestycja potrzebna do udrożnienia szlaku wodnego - przebudowa mostu obrotowego w Rybinie, który ma umożliwić żeglarzom bezkolizyjny dostęp rzeką Tugą do Nowego Dworu Gdańskiego. Otwarty wraz z nowym sezonem żeglarskim szlak to łącznie ponad 10 km drogi wodnej.

Nowa przystań  jest zlokalizowana w centrum Nowego Dworu Gdańskiego – 36-metrowy pomost cumowniczy wraz z przyłączami wodno-elektrycznymi, a w zmodernizowanych pomieszczeniach starostwa zlokalizowano sezonowy bosmanat żeglarski oraz nowe toalety, prysznice i suszarnię. Prace budowlane objęły również najbliższą okolicę przystani - pojawiły się tam wiaty wypoczynkowe wraz z ławami i stołami.

Nowa przystań rzeczna na Tudze kosztowała ok. 12,5 mln zł, z czego 85 proc. finansowania pochodziło ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

rkj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.