Trwający od niemal 40 lat proces modernizacji Muzeum Zamoyskich w Kozłówce dobiegł końca. Finalizacja prac była możliwa dzięki wsparciu z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Późnobarokowa rezydencja magnacka, w której obecnie ma siedzibę Muzeum Zamojskich, dzięki funduszom europejskim odzyskała dawny blask. Jak poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dobiegł końca ostatni etap projektu, czyli przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce, w tym dwie oficyny, stajnia i teatralnia z adaptacją na cele kulturowe i turystyczne.
Jak podano w komunikacie, celem projektu było zakończenie procesu rewaloryzacji założenia pałacowo-parkowego w Kozłówce wraz ze zwiększeniem przestrzeni kulturowej dostępnej dla turystów i zwiedzających. Mogą oni teraz w pełni skorzystać z szerokiego wachlarza atrakcji jednego z ciekawszych obiektów na mapie turystycznej Europy, w tym z nowoczesnego centrum obsługi ruchu turystycznego w oficynie północnej, które wyposażono w terminale informacyjne oraz bawialnię dla dzieci.
Oficyna południowa przeznaczona została na spotkania studyjne i warsztaty. Wszystkie odnowione budynki mogą być przestrzenią dla zajęć edukacyjnych, koncertów, konferencji naukowych, a także przedstawień teatralnych. Na odwiedzających czekają stałe i czasowe ekspozycje oraz możliwość wirtualnego zwiedzania.
Całość ostatniego etapu rewitalizacji obiektu kosztowała prawie 41 mln zł, z czego 25 mln zł pochodziło dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach POIiŚ 2014-2020.
mr/