7 Szpital Marynarki Wojennej, MSWiA, Copernicus i UCK otrzymały niemal 48 milionów złotych dotacji na zakup sprzętu, wyposażenia i roboty budowlane. Dofinansowanie pochodzi ze środków unijnych.
"To nie jest przypadek, że akurat te cztery placówki: 7 Szpital Marynarki Wojennej, szpital MSWiA, Copernicus i UCK otrzymują środki w ramach z Programu Operacyjnego infrastruktura i Środowisko. Łącznie to niemal 48 mln złotych dofinansowania ze środków unijnych. To są pieniądze, które zostały wyasygnowane na działania okołopandemiczne i popandemiczne, na odbudowę i wzmacnianie systemu sektora ochrony zdrowia w Polsce" - wyjaśniał wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.
Poza nim czeki przedstawicielom czterech placówek medycznych wręczyli w piątek w Gdańsku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Pobożny oraz wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski
Wiceminister Martyniak wyjaśnił, że cztery placówki z Trójmiasta, które otrzymały dofinansowanie, były najbardziej zaangażowane w przeciwdziałanie pandemii w tych najbardziej kulminacyjnych momentach, w zakresie partycypacji w budowie szpitali tymczasowych czy szpitali jednoimiennych.
7 Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. kadm. prof. Wiesława Łasińskiego w Gdańsku otrzymał ponad 8,3 mln złotych na m.in. zakup sprzętu, aparatury medycznej oraz wyposażenia kilku oddziałów i bloku operacyjnego.
Szpital MSWiA w Gdańsku - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej otrzymał ponad 19,6 mln złotych na roboty budowlane, w tym przebudowę kilku oddziałów oraz zakup sprzętu i aparatury medycznej dla m.in. oddziału chirurgii i kardiologii.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku zostało wsparte dofinansowaniem w wysokości 10,5 mln złotych na wyposażenie pomorskiego programu przeszczepiania płuc w sprzęt monitorujący, diagnostyczny i terapeutyczny.
Ponad 9 mln złotych otrzymała spółka Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku na zakup sprzętu medycznego do sali operacyjnej oddziału urologii oraz zakładu diagnostyki obrazowej.
"W ramach tych środków pacjenci będą mieli podwyższony standard jakościowy udzielanych świadczeń" - oznajmił wiceminister Martyniak. Dodał, że finalnie zmniejszy to kolejki i czas oczekiwania (...). Te środki mają też służyć zabezpieczeniu potencjalnych sytuacji kryzysowych oraz niwelowanie długu zdrowotnego" - zaznaczył.
Wiceminister Błażej Pobożny podkreślił, że "dziś spłacamy dług pocovidowy". "Dobrze, że zostały docenione te placówki, które w okresie pandemii były szczególnie zaangażowane w pomoc pacjentom" - mówił.
Wiceminister Michał Wiśniewski zaznaczył, że 7 Szpital Marynarki Wojennej jest znaczącym wzmocnieniem polskich sił zbrojnych ale to również szpital, który służy mieszkańcom Trójmiasta i Pomorza. "To 25 tys. pacjentów przyjętych w tym szpitalu na 12 oddziałach w 30 przychodniach w ubiegłym roku" - podsumował.
Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała zwrócił uwagę, że pandemia, która przyniosła wiele zła, zaowocowała również zacieśnieniem relacji i współpracy pomiędzy instytucjami i palcówkami medycznymi. "Dziękuję wojewodzie za stworzenie platformy do kontaktu, za mobilizację i wsparcie" - stwierdził.
Dofinansowanie pochodzi ze środków unijnych: Działanie 11.3 Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia oś priorytetowa XI REACT - EU dla obszaru zdrowia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Program REACT – EU ma pomóc w naprawieniu szkód społecznych i gospodarczych wywołanych pandemią COVID19 oraz przygotowaniu do ekologicznej i cyfrowej odbudowy gospodarki.
pm/ aba/