Dobiega końca realizacja jednego z najdłuższych projektów z udziałem Funduszy Europejskich. Chodzi o projekt „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów”, który wystartował w 2012 roku.
"Niebieski korytarz" to korytarz migracyjny dla ryb wędrownych, głównie troci. Powstał na, płynącej przez Pojezierze Zachodniopomorskie i Pobrzeże Szczecińskie, rzece Rega oraz w jej dopływach. Liczy sobie ponad 130 km, zapewnia bezpieczeństwo ryb wędrownych oraz innych organizmów wodnych, polepszając warunki bytowania i rozrodu ich populacji.
Najważniejszym przedsięwzięciem w ramach tego projektu było udrożnienie koryta rzeki Regi i jej dopływów. Wiązało się to ze zbudowaniem 23 przepławek, czyli konstrukcji mających za zadanie umożliwienie pokonania sztucznych barier w rzece (jazów czy elektrowni wodnych) przez migrujące ryby. Utworzono też liczne sztuczne tarliska ryb łososiowatych, które obejmują łącznie powierzchnię ponad 12 tys. m2.
W sąsiedztwie elektrowni wodnych w Płotach, Likowie i Rejowicach powstały elektryczne bariery odstraszające dla ryb, by nie wpadały w turbiny. W zlewni Regi pojawiło się 60 tys. nowych drzew, Straż Rybacka otrzymała nowoczesny sprzęt do walki z kłusownikami, a w Gryficach powstało Centrum Monitoringu i Informacji Przyrodniczej.
Komisja Europejska od początku wspierała tę inicjatywę. Całkowity budżet projektu wynosił ponad 5,4 mln euro. Połowę tej kwoty pozyskano z unijnego programu LIFE+. Resztę sfinansowały Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które - z chwilą powstania w 2018 roku - zostało liderem projektu.
Termin całkowitego zakończenia projektu to 30 czerwca br.
woj/