Piątek, 29 Listopad 2024

Wicemarszałek Dolnego Śląska: priorytetem dla pieniędzy z UE termomodernizacja, ekologia i innowacje

02.05.2023, 07:29 Aktualizuj: 02.05.2023, 12:53

Priorytetem Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-27 są termomodernizacje budynków, ekologia i innowacje – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Krzysztof Maj, członek zarządu województwa. Pierwsze nabory zgodnie z planem mają wystartować w maju.

Krzysztof Maj przypomniał, że po długich, zakończonych w grudniu zeszłego roku negocjacjach z Komisją Europejską, w obecnej perspektywie unijnej, na Dolny Śląsk ma trafić rekordowe 11 mld zł. Samorząd województwa we wtorek ogłosił program naborów do konkursów na dofinansowania z UE.

    „Pierwsze nabory uruchomimy w maju 2023 roku, sukcesywnie do końca roku plan naborów już został ogłoszony. Chcemy dofinansować w pierwszej kolejności te projekty, które mają największą szansę na realizację, głównie termomodernizacja, ekologia oraz innowacje – te nabory organizujemy w pierwszej kolejności” – zaznaczył.

Wyjaśnił, że chodzi tu m.in. o dokończenie termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej i walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Ważnym obszarem wsparcia unijnego będzie też turystyka i gastronomia, szczególnie na dawnych obszarach wydobycia węgla.

    „Dolny Śląsk jest przepięknym regionem, zwłaszcza subregion wałbrzyski z dodatkowymi pieniędzmi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (2,6 mld zł – PAP). Chcemy go przebranżowić z ciężkiego przemysłu w turystykę, żeby ta dziedzina gospodarki się ożywiła. Poza tym dla nas bardzo ważne są innowacje, nowe technologie - mamy bardzo zdolną młodzież na uczelniach. Planujemy dużo wsparcia dla tzw. startupów poprzez inkubatory przedsiębiorczości, poprzez programy na innowacje, współpracę biznesu z naukowcami, żebyśmy byli gospodarką, która jest nowoczesna i która wyznacza kierunki rozwoju” – dodał.

Dolny Śląsk przekroczył próg dochodu 75 proc. średniej unijnej PKB na mieszkańca, co spowodowało, że województwo znalazło się wśród najlepiej rozwijających się obszarów wspólnoty. To oznacza, że m.in. wymagany przy dofinansowanych inwestycjach wkład własny wzrósł z 15 do 30 proc.

    „Każdy medal ma dwie strony i ta ogromna radość, że wyszliśmy już z tej puli regionów ubogich w Unii Europejskiej do tych rozwijających się lepiej powoduje, że dużo większe wkłady własne należy przewidzieć do programów unijnych. Dlatego mocne stanowisko naszego zarządu z prośbą do rządu polskiego o wsparcie w tym obszarze. Otrzymaliśmy ponad miliard złotych właśnie na wyrównanie tych wkładów własnych do programów unijnych” – powiedział.

Szczegóły programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-27 można sprawdzić tutaj.

rkj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.