30 maja rozpocznie się nabór wniosków w nowym konkursie Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 (FENG). „Rozwój oferty klastrów dla firm” skierowany jest do koordynatorów Krajowych Klastrów Kluczowych oraz ponadregionalnych klastrów wzrostowych. Interesariusze mogą starać się o dofinansowanie na rozwijanie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii.
25 kwietnia 2023 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła nabór zgłoszeń konkursowych w ramach działania „Rozwój oferty klastrów dla firm”. O dofinansowanie będzie można ubiegać się od 30 maja do 30 sierpnia br. Na wnioskodawców czeka aż 66 mln zł dofinansowania, z czego każdy projekt może uzyskać wsparcie w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych.
O wsparcie ze środków unijnych mogą wnioskować koordynatorzy zarówno Krajowych Klastrów Kluczowych, jak i ponadregionalnych klastrów kluczowych.
Na co można pozyskać dofinansowanie
Celem konkursu jest wzmocnienie potencjału oraz profesjonalizacji działalności koordynatorów klastra, poprzez rozwój innowacyjnej oferty usługowej na rzecz członków klastra w zakresie B+R+I (badania, rozwój i innowacje). Dotyczy to oferty w takich obszarach strategicznych jak: transformacja cyfrowa, gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), gospodarka niskoemisyjna, nowoczesna edukacja, w tym wsparcie internacjonalizacji oferty Krajowych Klastrów Kluczowych na wydarzeniach branżowych, w które wpisuje się oferta klastra i członków biorących udział w projekcie.
Dofinansowanie uzyskane w ramach konkursu „Rozwój oferty klastrów dla firm” może być przeznaczone na:
- rozwój infrastruktury badawczej lub demonstracyjnej niezbędnej do budowy potencjału koordynatora klastra do świadczenia nowej lub znacząco ulepszonej usługi na rzecz członków klastra;
- działania związane z podnoszeniem potencjału kadrowego w obszarach strategicznych;
- działania związane z organizacją przyjazdowych misji gospodarczych oraz z udziałem w targach, w wyjazdowych misjach gospodarczych, seminariach, kongresach i konferencjach.
W ramach programu dofinansowanie powinno zostać przeznaczone na jeden z dwóch obszarów:
- rozwój oferty usługowej świadczonej przez koordynatora Krajowego Klastra Kluczowego (KKK) albo ponadregionalnego klastra wzrostowego poprzez zaprojektowanie i wdrożenie nowych (lub znacząco ulepszonych) usług;
- rozwój potencjału klastra poprzez podniesienie potencjału kadrowego, kompetencyjnego, organizacyjnego lub infrastrukturalnego koordynatora w zakresie świadczenia usług na rzecz członków klastra oraz zarządzania siecią powiązań wewnątrz klastra lub uczestnictwa w międzynarodowych partnerstwach i sieciach współpracy.
Nabór zgłoszeń do konkursu potrwa do 30 sierpnia.
Krajowe Klastry Kluczowe (KKK) to klastry o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej. Wyłania się je w drodze otwartego konkursu. System wyboru Krajowych Klastrów Kluczowych (KKK) składa się z oceny pięciu obszarów funkcjonowania klastrów, a kryteriami oceny rozwoju klastra są:
- zasoby ludzkie,
- infrastrukturalne i finansowe,
- potencjał gospodarczy klastra,
- tworzenie i transfer wiedzy,
- działania na rzecz polityk publicznych,
- orientacja na klienta.
Koncepcja wyłaniania Kluczowych Klastrów Krajowych (KKK) związana jest z wdrażaniem założeń strategii Europa 2020 i postulowanej przez Komisję Europejską koncepcji inteligentnych specjalizacji.
mp/