Niedziela, 27 Kwiecień 2025

Zagospodarowanie b. kopalni Kazimierz-Juliusz przez samorząd Sosnowca na liście projektów kluczowych woj. śląskiego

21.02.2023, 14:47 Aktualizuj: 21.02.2023, 14:49
Teren kopalni Kazimierz Juliusz w Sosnowcu; fot. Manfred Rackelhuhn/CC BY-SA 3.0
Teren kopalni Kazimierz Juliusz w Sosnowcu; fot. Manfred Rackelhuhn/CC BY-SA 3.0

Projekt samorządu Sosnowca, zakładający rekultywację i zagospodarowanie terenu i budynków po b. kopalni Kazimierz-Juliusz, znalazł się na liście projektów kluczowych woj. śląskiego – przekazał prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

Zgodnie z wykazem uchwał zarządu woj. śląskiego projekt „Kazimierz OdNowa” znalazł się na liście przedsięwzięć priorytetowych planowanych do uwzględnienia w Kontrakcie Programowym dla Woj. Śląskiego uchwałą zarządu województwa z 18 stycznia br. Jak wskazano w zestawieniu, przy wartości projektu 18 mln euro, miasto chce ubiegać się o 15,3 mln euro dotacji.

„Mamy ogromną szansę na wielkie zmiany w Kazimierzu. Nasz projekt +Kazimierz OdNowa+ znalazł się na liście projektów kluczowych woj. śląskiego” – napisał na swoim facebookowym profilu Chęciński. Jak wyjaśnił, oznacza to, że miasto może otrzymać 15 mln euro na jego realizację w procedurze pozakonkursowej.

Prezydent Sosnowca zaznaczył, że projekt opiera się na gruntownej rekultywacji i zagospodarowaniu terenu i budynków po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz.

„Chcemy im przypisać nowe funkcje: społeczną, biznesowo-naukową oraz historyczną. W jej skład wchodziłyby: Zagłębiowski Inkubator Przedsiębiorczości, utworzenie Sosnowieckiego Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej, utworzenie przedszkola, żłobka, przestrzeń do pełnienia funkcji małej usługi (typu bistro, kawiarnia), a także po prostu zagospodarowanie otoczenia przyjaznej przestrzeni publicznej dla mieszkańców dzielnicy” - wskazał Chęciński.

„Chcemy całkowicie odmienić teren po kopalni. Dzięki temu zmieni się Kazimierz, a zmiany odczuje cały Sosnowiec. Nie chcemy, aby w tym miejscu powstał +skansen+, który sosnowiczanie odwiedzą raz w życiu, a potem o nim zapomną. Chcemy w kopalniane mury tchnąć codzienne życie. Historia tego miejsca, górnicze tradycje, powinny stać się tłem dla zupełnie nowych wydarzeń i aktywności” – dodał.

Blisko 3 ha gruntów po kopalni Kazimierz-Juliusz Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała samorządowi Sosnowca w listopadzie 2020 r. To ponad 28,5 tys. m kw. gruntu w dzielnicy Kazimierz Górniczy z prawem własności budynków, budowli, maszyn i urządzeń.

SRK przekazała wówczas gminie Sosnowiec na zasadzie darowizny prawo użytkowania wieczystego działek w okolicy ul. Ogrodowej w Kazimierzu Górniczym - wraz ze znajdującymi się na nich budynkami, w tym bhp - czyli dawnej dyrekcji kopalni Kazimierz-Juliusz, nadszybia i maszyny wyciągowej szybu Kazimierz-I, wieżę wyciągową oraz inne znajdujące się tam obiekty.

Ostatnią tonę węgla w kopalni Kazimierz-Juliusz wydobyto na powierzchnię 29 maja 2015 r. Decyzję o likwidacji kopalni poprzedziły w 2014 r. liczne protesty górników; podziemny protest w obronie zakładu odbił się echem w całym kraju.

W kolejnych latach samorząd powołał zespół roboczy i uruchomił program rewitalizacji dzielnicy. Wśród wypracowanych rozwiązań znalazły się m.in.: budowa ogrodu jordanowskiego, termomodernizacja budynku szkolnego i budowa boiska przy tamtejszym zespole szkół, a także remonty ulic. Aby zachować pamięć o historii Kazimierza Górniczego, w oparciu o infrastrukturę likwidowanej kopalni zaproponowano wówczas miejsce pamięci poświęcone górnictwu Zagłębia Dąbrowskiego.

Dzielnicę Kazimierz włączono do Sosnowca w 1975 r., kiedy po ośmiu latach bycia miastem, utraciła ona prawa miejskie. Nadal wielu jej starszych mieszkańców zachowuje silne poczucie odrębności lokalnej historii Kazimierza.

mtb/ mam/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.