Piątek, 15 Listopad 2024

Na najbliższej sesji plenarnej europarlament zagłosuje w sprawie 50 mld euro dla Ukrainy

06.10.2023, 13:11 Aktualizuj: 06.10.2023, 13:15
Eurodeputowany Michael Gahler (EPL), współsprawozdawca Komisji Spraw Zagranicznych;  fot. © European Union 2023 - Source : EP
Eurodeputowany Michael Gahler (EPL), współsprawozdawca Komisji Spraw Zagranicznych; fot. © European Union 2023 - Source : EP

Na najbliższej sesji plenarnej w dniach 16-19 października w Strasburgu Parlament Europejski zagłosuje w sprawie instrumentu o wartości 50 miliardów euro na wsparcie odbudowy i modernizacji Ukrainy od 2024 roku. W czwartek projekt uzyskał poparcie komisji budżetowej i spraw zagranicznych PE.

Stanowisko w sprawie proponowanego pakietu pomocy dla Ukrainy na lata 2024-2027 komisje przyjęły 86 głosami za, przy sześciu głosach przeciw i dwóch wstrzymujących się.

„Komisja Spraw Zagranicznych i Komisja Budżetowa zgadzają się co do niezbędnego wsparcia dla Ukrainy. Ukraińcy nie tylko walczą o własną wolność, ale także bronią naszego bezpieczeństwa przed zbrodniczym reżimem rosyjskim. Będziemy wspierać odnowę i modernizację Ukrainy oraz przygotować drogę do przystąpienia do UE. W szczególności chcemy wzmocnić pozycję gmin i regionów, a także małych i średnich przedsiębiorstw” - powiedział Michael Gahler (EPL), współsprawozdawca Komisji Spraw Zagranicznych.

Proponowany Instrument na rzecz Ukrainy stanowi część trwającego obecnie przeglądu długoterminowego budżetu UE przeprowadzanego z powodu poważnych uszczupleń będących efektem kolejnych kryzysów następujących od 2021 roku. Europosłowie nalegają, aby Instrument wraz z rewizją budżetu uzgodnić jak najszybciej, gdyż od 2024 r. nie będzie już zapisów dotyczących pomocy dla Ukrainy. Pakiet powinien zostać także włączony do przyszłorocznego budżetu rocznego, który będzie negocjowany w listopadzie.

Jednym z przewidywanych w ramach planowanego instrumentu rozwiązań jest wykorzystanie na cele odbudowy Ukrainy majątku Federacji Rosyjskiej lub innych podmiotów oraz osób bezpośrednio związanych z rosyjską agresją na ten kraj. Eurodeputowani z połączonych komisji zaostrzyli też przepisy dotyczące zwalczania nadużyć finansowych, korupcji, konfliktów interesów i nieprawidłowości w wykorzystaniu funduszy UE na Ukrainie. Uzgodnili też zapis, że spółki znajdujące się pod wpływem oligarchów nie powinny kwalifikować się do finansowania.

Komisje dokonały korekt w projekcie również po to, aby zwiększyć przejrzystość instrumentu – ma temu służyć utworzenie portalu internetowego poświęconego operacjom finansowym na rzecz Ukrainy i ich celom, a także „kamieniom milowym”, od których osiągnięcia uzależnione jest otrzymanie pomocy. Europosłowie chcą także, aby uwagi otrzymane od krajów trzecich i organizacji międzynarodowych były publicznie dostępne.

Eurodeputowani zwrócili również uwagę, że plan, w którym Ukraina wyszczególni reformy oraz inwestycje, które UE ma wspierać, powinien zostać opracowany przy zaangażowaniu PE i we współpracy z Radą Najwyższą (parlamentem) Ukrainy.

Parlament Europejski ma głosować nad pakietem na najbliższej sesji plenarnej w dniach 16-19 października. Negocjacje z państwami członkowskimi będą mogły rozpocząć się, gdy tylko Rada UE uzgodni wspólne stanowisko.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.