Konferencja w sprawie Przyszłości Europy jest bliska sfinalizowania. Na sesji plenarnej w Strasburgu w dniach 8-9 kwietnia omówiono konkretne propozycje wypracowane w trakcie dotychczasowych spotkań dziewięciu grup roboczych, wzbogacone o wnioski paneli krajowych oraz pomysły złożone za pośrednictwem Wielojęzycznej Platformy Cyfrowej.
Uczestniczący w obradach europosłowie ocenili, że Konferencja jest bezprecedensowym ćwiczeniem w zakresie otwartości i demokracji. Podkreślono wielki wkład obywateli krajów unijnych w proces kształtowania przyszłych wspólnotowych rozwiązań. Europosłowie zapewnili, że Parlament Europejski zadba o to, by propozycje obywateli były traktowane poważnie. Wielu posłów zgodziło się z prośbą obywateli o zmianę traktatu i wezwało do przedyskutowania tego konwentu.
W dyskusji wielu posłów do PE zasugerowało wzmocnienie uprawnień Parlamentu Europejskiego jako sposobu na większe zaangażowanie obywateli w proces decyzyjny UE. W szczególności podkreślano, że kluczowymi wymogami jest przyznanie PE prawa do inicjatywy budżetowej, prawa do kontrolowania władzy wykonawczej przez komisję śledczą oraz pełnoprawnych kompetencji w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Europosłowie sa zdania, że szkoły powinny uwzględniać kształcenie dzieci w zakresie europejskich wartościach, demokracji i historii oraz sposobu funkcjonowania UE.
Omawiając wnioski z poszczególnych paneli tematycznych europosłowie wezwali do wzmocnienia systemu opieki zdrowotnej, gwarantującego minimalny poziom opieki oraz do zapewnienia równego dostępu do cyfryzacji dla wszystkich obywateli, niezależnie od tego gdzie w UE mieszkają. Odnosząc się do zielonej transformacji zwracano uwagę na jej wymiar społeczny; w zakresie edukacji zaś podkreślano walory nauki języków oraz różnorodności kulturowej.
Prace Konferencji dobiegają końca. Końcowa sesja plenarna zaplanowana jest na 29-30 kwietnia w Strasburgu. Ma ona zatwierdzić na zasadzie konsensusu propozycje paneli europejskich, krajowych i postulaty obywateli UE. Zarząd Konferencji przygotuje następnie raport końcowy, który zostanie przekazany przewodniczącym instytucji unijnych 9 maja w Strasburgu podczas ceremonii zamykającej Konferencję.
woj/