Sobota, 23 Listopad 2024

Konferencja o przyszłości Europy: rola i miejsce UE w świecie, migracja

27.11.2021, 10:13 Aktualizuj: 27.11.2021, 10:18
Fot. European Union, 2021
Fot. European Union, 2021

Czwarty europejski panel obywatelski poświęcony jest roli i miejscu Unii Europejskiej w świecie oraz kwestiom migracji. Spotkanie odbywa się w dniach 26-28 listopada w Internecie. Rekomendacje zostaną omówione na posiedzeniach plenarnych Konferencji w sprawie przyszłości Europy w grudniu i styczniu.

Po pierwszej rundzie sesji w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we wrześniu i październiku europejskie panele obywatelskie kontynuują swoją pracę online przez cały listopad. Czwarty panel można śledzić w Internecie. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na platformie Konferencji.

W trakcie panelu omawiane są następujące nurty i tematy podrzędne: samodzielność i stabilność, w tym autonomia oraz granice, a także kwestia UE jako partnera międzynarodowego. Uczestnicy koncentrują się również na handlu i stosunkach z perspektywy etycznej.

Dyskusja na temat silnej UE w pokojowym świecie będzie dotyczyć: bezpieczeństwa i obrony, unijnej polityki zagranicznej oraz krajów sąsiadujących i rozszerzenia. Podniesiona zostanie również sprawa migracji z perspektywy człowieka; uczestnicy zastanowią się nad usuwaniem przyczyn migracji, jej względami ludzkimi oraz nad integracją.

Kolejną sprawą jest odpowiedzialność i solidarność w całej UE, co dotyczy dystrybucji migracji i wspólnego podejścia do kwestii związanych z azylem.

Pierwsze trzy sesje internetowe europejskich paneli obywatelskich odbyły się w dniach 5-7 listopada (obejmowały one silniejszą gospodarkę, sprawiedliwość społeczną, zatrudnienie, a także edukację, młodzież, kulturę oraz sport i transformację cyfrową). W dniach 12-14 listopada (Europejska demokracja/wartości, prawa, rządy prawa, bezpieczeństwo) oraz 19-21 listopada (zmiany klimatu, środowisko/zdrowie). W grudniu i styczniu panele spotkają się w czterech europejskich instytucjach akademickich (w Dublinie, Florencji, Natolinie/Warszawie i Maastricht) w celu sfinalizowania swoich rekomendacji, tak aby można je było omówić na sesji plenarnej konferencji.

W świetle zmieniającej się sytuacji związanej z COVID-19 w Irlandii oraz ogłoszonych tam ostatnio surowszych środków, współprzewodniczący konferencji, po zasięgnięciu porady partnerów, podjęli decyzję o przełożeniu pierwszego spotkania Europejskiego Panelu Obywatelskiego, które miało się odbyć w Dublinie w dniach 3-5 grudnia.

Nowe terminy zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie, aby skutecznie ułatwić obywatelom angażujące i owocne obrady. Pozostała część kalendarza konferencji pozostaje bez zmian. W międzyczasie Europejczycy mogą nadal dzielić się swoimi pomysłami na to, jak kształtować przyszłość UE na Wielojęzycznej Platformie Cyfrowej.

Europejskie panele obywatelskie są głównym elementem konferencji organizowanej przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską w oparciu o ich Wspólną deklarację.

Obywatele zostali wybrani losowo przez wyspecjalizowanych wykonawców przy użyciu metod, które zapewniają, że są reprezentatywni w UE pod względem pochodzenia geograficznego, płci, wieku, pochodzenia społeczno-ekonomicznego i poziomu wykształcenia. Młodzież w wieku od 16 do 25 lat stanowi jedną trzecią każdego panelu.

Każdy panel przedstawia zalecenia, które zostaną uwzględnione na sesji plenarnej konferencji, która następnie przedstawi propozycje dotyczące przyszłości Europy. Panele wybrały 80 obywateli (20 dla każdego panelu), aby reprezentować ich na posiedzeniu plenarnym konferencji. Przedstawiciele ci uczestniczyli w drugim posiedzeniu plenarnym, które odbyło się 23 października w Strasburgu.

jjk

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.