Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku. Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Andrzej Duda w dniu 11 marca 2024 roku podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego.
W opublikowanym komunikacie wskazano, że zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory do Parlamentu Europejskiego zarządza prezydent w drodze postanowienia, nie później niż na 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień wolny od pracy przypadający w okresie wyborczym ustalonym w przepisach prawa Unii Europejskiej.
Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach Unii Europejskiej w dniach 6–9 czerwca.
W Polsce będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym stanowiącym załącznik do postanowienia prezydenta RP do 22 kwietnia mają zostać powołane okręgowe i rejonowe komisje wyborcze.
W terminie od 26 kwietnia do 6 czerwca wyborcy będą mogli składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lub o zmianę miejsca głosowania.
Z kolei 1 maja o godz. 16 upływa termin zgłaszania list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.
Zgodnie z kalendarzem 10 maja upłynie termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników wyborczych komitetów wyborczych.
Do dnia 20 maja nastąpi powołanie obwodowych komisji wyborczych oraz zostaną podane do publicznej wiadomości informacje o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
27 maja to termin na zgłaszanie gminom zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
Głosowanie odbędzie się 9 czerwca w godzinach od 7 do 21.
mp/
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie
komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla
niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za
które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające
wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności
za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.