Środa, 27 Listopad 2024

Jarosińska-Jedynak: 70 proc. środków z FEdPW ma być uruchomionych w 2023 r.

28.06.2023, 10:50 Aktualizuj: 28.06.2023, 10:52
Zdjęcie ilustracyjne, fot. MFiPR
Zdjęcie ilustracyjne, fot. MFiPR

W 2023 r. ma być uruchomionych w konkursach 70 proc. środków z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEdPW) 2021-2027 - poinformowała w środę w Białymstoku wiceminister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Minister przypomniała na konferencji prasowej, że łączny budżet tego programu to 2 mld 650 mln euro czyli ok. 12 mln zł. Mogą z niego korzystać województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie i po raz pierwszy mazowieckie - oprócz Warszawy i dziewięciu ościennych powiatów.

Jarosińska-Jedynak powtórzyła także, że 0,5 mld euro z tej kwoty jest przeznaczone dla przedsiębiorców, ok. 1,3 mld euro dla samorządów. Podkreślała, że wyłącznie od aktywności wnioskodawców będzie zależało, ile tych pieniędzy będzie wykorzystanych i służyć regionom.

Aby tak się stało, ministerstwo we współpracy z różnymi podmiotami organizuje w różnych miastach seminaria, konferencje szkoleniowe dla tych, którzy zamierzają z programu skorzystać. Podpowiada, jakie pieniądze są dostępne, jak wypełniać wnioski, omawiane są kryteria programu. We wtorek takie spotkanie zorganizowano w Białymstoku.

Jarosińska-Jedynak powiedziała, że chodzi w tych działaniach o to, aby jak najwięcej dobrych wniosków zostało złożonych jak najszybciej, w pierwszych konkursowych naborach. "Bo tylko w tym roku około 70 proc. alokacji dla programu chcemy, aby zostało uruchomione w ogłoszonych naborach wniosków, więc chcemy też wzmocnić aktywność wnioskodawców właśnie przez tego typu spotkania" - poinformowała wiceminister.

Na seminarium podkreślała, że regiony wschodnie wciąż potrzebują dodatkowego wsparcia, aby się rozwijały, bo wciąż odbiegają gospodarczo zarówno od innych regionów Polski jak i Europy.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że z FEdPW już są ogłoszone konkursy na platformy startowe dla nowych pomysłów, na infrastrukturę drogową czy wzornictwo przemysłowe. Przypomniała, że w najbliższych tygodniach ruszy nabór w konkursie na adaptację do zmian klimatu. Podała, że jeśli wnioski będą dobre, będą szybko oceniane, to pierwsze umowy i wypłaty pieniędzy powinny być jeszcze w 2023 r.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak oceniła, że województwo podlaskie jest bardzo aktywne w korzystaniu z pieniędzy z poprzedników Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027 ( programy: Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 i Programu Polska Wschodnia 2014-2020). Podała, że tylko z programu Polska Wschodnia 2014-2020 do Podlaskiego wpłynęło 2,2 mld zł pozyskanych przez firmy, samorząd województwa, samorządy lokalne. Poinformowała, że wsparcie dostało 613 firm, powstało 809 nowych miejsc pracy, 53 km dróg, 139 km linii kolejowych, miasta zakupiły 64 autobusy ekologiczne.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej oceniła, że efekty programu są dobre, dlatego - po negocjacjach z Komisją Europejską - program FEdPW jest jako program dodatkowy, uzupełniający programy regionalne dla poszczególnych województw wschodniej Polski.

Przewodniczący komisji ds. Polski Wschodniej w Związku Województw RP, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślał, że w trakcie tych negocjacji z KE udało się przyjąć zdecydowaną większość propozycji ustalonych jednogłośnie przez marszałków z różnych opcji politycznych, które wzmacniały pozycję rządu w tych negocjacjach i to się udało.

Marszałek dodał, że w nowym programie dla Polski Wschodniej jest o prawie 650 mln euro więcej niż w latach 2014-2020 i mimo, że doszedł do programu dodatkowy region - część województwa mazowieckiego - każde województwo ma szanse na o ok. 50 mln euro więcej niż wcześniej.

kow/ skr/ mp/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.