28 czerwca 2023 r. w Warszawie odbędzie się seminarium dla miast zainteresowanych wnioskowaniem o fundusze na innowacyjne działania w ramach Europejskiej Inicjatywy Miejskiej (EUI).Podczas Seminarium miasta będą mogły porozmawiać z Sekretariatem EUI o swoich projektach na indywidualnych konsultacjach - zachęca Ministerstwo Rozwoju i Polityki Regionalnej.
Europejska Inicjatywa Miejska (European Urban Initiative) to narzędzie wspierające miasta w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań dla wyzwań miejskich o znaczeniu dla całej Unii. Celem EUI jest zapewnienie obszarom miejskim w całej Europie zasobów umożliwiających testowanie innowacyjnych rozwiązań powstałych w odpowiedzi na problemy miast oraz sprawdzanie, jak działają one w praktyce.
Resort funduszy, przypomina, że nabór jest otwarty dla wszystkich miast UE. Projekty muszą koncentrować się na jednym z trzech tematów:
- zazielenianie miast
- zrównoważona turystyka
- wykorzystywanie talentu w miastach kurczących się.
Do 5 października potrwa nabór wniosków.
Seminarium dla Aplikantów poświęcone wsparciu miast w procedurze naboru odbędzie się 28 czerwca 2023 r. w Warszawie w godz. 8.30 – 17.45.
"Zainteresowani będą mieli szansę wzięcia udziału w sesjach plenarnych oraz warsztatach przybliżających procedurę naboru wniosków do EUI. Podczas seminarium miasta będą miały możliwość sprawdzenia swoich projektów w trakcie indywidualnych konsultacji z Sekretariatem EUI. Na spotkaniu przedstawione zostaną również kwestie techniczne związane z formularzem aplikacyjnym, finansowaniem i zasadami kwalifikowalności czy budżetem projektu" - informuje MFiPR.
Link do rejestracji na seminarium dostępny jest TU.
Europejska Inicjatywa Miejska to kontynuator inicjatywy Urban Innovative Actions z okresu programowania 2014-2020.
Z budżetu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na realizację inicjatywy w okresie 2021-2027 przeznaczonych zostało 450 mln euro. Pieniądze te mogą być wydane na tworzenie i oferowanie możliwości oraz środowiska do wdrażania odważnych strategii miejskich. Dofinansowane projekty przetestują nowe rozwiązania, techniki i modele planowania, budując potencjał i dzieląc się wiedzą w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.
Każdy projekt może otrzymać współfinansowanie w wysokości do 5 mln euro, z możliwością finansowania infrastruktury. Maksymalny poziom współfinansowania wynosi 80 proc. Na realizację projektów wyznaczono okres nie dłuższy niż 3,5 roku.
js/