Instytucje unijne zatrudniają w sumie ponad 60 tysięcy osób. Jakie trzeba mieć kompetencje, żeby znaleźć tam stałą pracę? Jak wygląda rekrutacja?
W instytucjach Unii Europejskiej pracują pracownicy zatrudnieni na stałe, pracownicy kontraktowi i pracownicy zatrudnieni na czas określony, a także stażyści. Za ich rekrutację odpowiada Europejski Urząd Doboru Kadr (w skrócie EPSO; od angielskiego European Personnel Selection Office). Nie wiedziała tego niemal jedna trzecia uczestników naszego quizu (24 proc. błędnie wskazało na Europejską Agencję Zatrudnienia, a 8 proc. na DG HR).
Pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony to inaczej urzędnicy służby publicznej. Można w niej rozróżnić trzy rodzaje stanowisk: dla administratorów (urzędnicy AD), asystentów (urzędnicy AST) i asystentów/pracowników sekretariatu (AST/SC). Nieco problemów sprawiło internautom biorącym udział w quizie właściwe dopasowanie skrótów. Przykładowo tylko 66 proc. prawidłowo rozszyfrowało skrót AD.
Co warto wiedzieć o unijnej służbie Unii Europejskiej? Do zadań administratorów należy m.in. opracowywanie kierunków polityki, wdrażanie unijnego prawa, a także prace analityczne i doradcze. Na ogół osoby zainteresowane udziałem w konkursie na stanowisko administratorów muszą być absolwentami uczelni, po co najmniej trzyletnich studiach.
Podobnie jak w Polsce, urzędników unijnych obowiązują grupy zaszeregowania – tu jest to od AD 5 do AD 16. AD 5 to pierwszy szczebel − do tej grupy zaszeregowania trafiają nowo zatrudnieni absolwenci uczelni wyższych. Przykładowo kierownicy średniego szczebla są zatrudniani w grupach zaszeregowania od AD 9 do AD 12. Tacy kandydaci muszą wykazać się doświadczeniem na stanowisku kierowniczym.
Druga grupa stanowisk to asystenci, którzy w instytucjach UE z reguły wykonują zadania operacyjne lub techniczne w obszarze administracji, finansów, komunikacji, badań naukowych oraz opracowywania i wdrażania polityki.
Ścieżka zawodowa asystentów zaczyna się od grupy zaszeregowania AST 1, a kończy na AST 11. Kandydaci na stanowiska AST 1 muszą mieć ukończoną przynajmniej szkołę średnią i wykazać się albo doświadczeniem w danej dziedzinie, albo odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi.
Trzecia grupa stanowisk w unijnej służbie publicznej to asystenci/pracownicy sekretariatu, którzy zajmują się prowadzeniem biura lub wsparciem administracyjnym. Pracują w grupach zaszeregowania od AST/SC1 do AST/SC6. Kandydaci na stanowiska AST/SC1 muszą mieć wykształcenie pomaturalne po co najmniej rocznej nauce lub wykształcenie średnie i trzyletnie doświadczenie zawodowe.
Nabór pracowników unijnych zatrudnianych na czas nieokreślony prowadzony jest w drodze konkursów otwartych, które są ogłaszane na stronie internetowej Europejskiego Urzędu Doboru Kadr. Selekcja najlepszych kandydatów jest kilkuetapowa.
Na pierwszym etapie zainteresowani podjęciem pracy urzędnika podchodzą do testów komputerowych, sprawdzających umiejętności i predyspozycje. W kolejnej rundzie w obecności co najmniej dwóch egzaminatorów muszą zmierzyć się już z zadaniami praktycznymi. Podczas pracy w grupie oceniane są ich umiejętności przeprowadzania analizy, rozwiązywania problemów, komunikacji, a także jakość i wydajność pracy, uczenie się i rozwój osobisty, ustalanie priorytetów, odporność na stres i umiejętność pracy w zespole. W przypadku osób z wyższym wykształceniem pod lupę brane są także zdolności przywódcze.
Co ważne, zdane testy nie oznaczają od razu zatrudnienia. Celem konkursów organizowanych przez EPSO nie jest obsadzenie konkretnego stanowiska, lecz stworzenie puli kandydatów, z której dopiero w miarę potrzeb rekrutuje się nowych urzędników. Nazwiska kandydatów, którzy pomyślnie przejdą rekrutację, trafiają na listę rezerwową, z której instytucje stopniowo wybierają kandydatów na wolne stanowiska.
Proces rekrutacji jest dość długi i na ogół trwa od 5 do nawet 9 miesięcy od publikacji ogłoszenia o konkursie. Z kolei listy rezerwowe są ważne na ogół przez rok.
aba/