Piątek, 16 Maj 2025

Dulkiewicz: Mołdawia potrzebuje wsparcia w obszarze cyberbezpieczeństwa przed wyborami

16.05.2025, 10:43 Aktualizuj: 16.05.2025, 10:46
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz; fot. © European Union / Octavian Carare
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz; fot. © European Union / Octavian Carare

Mołdawia potrzebuje europejskiego wsparcia w obszarze cyberbezpieczeństwa i ochrony procesu wyborczego przed zaplanowanymi na jesień br. wyborami parlamentarnymi – oceniła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas debaty w Europejskim Komitecie Regionów (KR).

Dulkiewicz, która w KR jest sprawozdawcą ds. pakietu rozszerzenia UE o Ukrainę, Mołdawię i Gruzję, podkreśliła, że wsparcie to „jest niezwykle ważne, aby Mołdawia mogła pozostać na swojej drodze do Unii Europejskiej”.

Biorąca udział w debacie Kristina Gierasimow, wicepremier Mołdawii ds. integracji europejskiej, poinformowała, że 14 maja br. rząd w Kiszyniowie przyjął mapę drogową reformy administracji publicznej zakładającą daleko idącą decentralizację i wzmocnienie zdolności administracyjnych władz lokalnych i regionalnych w ramach przygotowań kraju do przystąpienia do Unii Europejskiej. Zaproponowała także utworzenie Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego KR i mołdawskich władz szczebla lokalnego i regionalnego.

Komitet Regionów niedawno stworzył mniej formalne forum do dyskusji i współpracy – grupę roboczą, która po raz pierwszy zbierze się 27 maja br. Celem jej działania ma być wspieranie mołdawskich władz subnarodowych w przygotowaniach do członkostwa w UE.

Gierasimow przypomniała, że we wrześniu Mołdawię czekają wybory parlamentarne, które „będą kluczowe dla kontynuacji europejskiej agendy reform”, dodając, że kampania przed wyborami prezydenckimi jesienią 2024 roku była naznaczona „kampaniami dezinformacyjnymi, w tym na temat UE, cyberatakami i udokumentowanymi próbami ingerencji w procesy demokratyczne”.

Mołdawia złożyła wniosek o członkostwo w UE w marcu 2022 roku, otrzymała status kandydata w czerwcu 2022 roku, a formalne negocjacje akcesyjne rozpoczęła w czerwcu 2024 roku. W referendum w październiku 2024 roku Mołdawianie opowiedzieli się za zapisaniem aspiracji unijnych w konstytucji, ale wynik był wyrównany. Obecnie UE i Mołdawia prowadzą proces „screeningu”, aby ocenić, w jakich obszarach prawo Mołdawii wymaga dalszego dostosowania do ustawodawstwa europejskiego.

Z Brukseli Marcin Mastalerz

mam/

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.