We wtorek Parlament Europejski opowiedział się w głosowaniu za zwiększeniem wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 na reagowanie kryzysowe. Posłowie zaproponowali o 10 mld euro więcej niż postulowała Komisja Europejska.
Posłowie na posiedzeniu plenarnym zatwierdzili dodatkowe 10 mld euro na lata 2024-2027 do ponad 65,8 mld euro, które zaproponowała Komisja Europejska we wniosku o rewizję wieloletnich ram finansowych (WFR). Środki te mają być przeznaczone na reagowanie kryzysowe. Zgodnie z założeniami PE, 2 mld euro wzmocni finansowanie wyzwań związanych z migracją wywołaną m.in. agresją Rosji na Ukrainę. Dodatkowe 3 mld euro zostaną wydatkowane na nową „Platformę Strategicznych Technologii dla Europy” (STEP), a 5 mld euro na zwiększenie zdolności UE do reagowania na nieprzewidziane kryzysy.
„Naszym celem była ambitna, ale realistyczna propozycja rewizji WRF i udało nam się utrzymać ją ukierunkowaną, ale kompleksową. Naszym celem jest ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie za pomocą nowego instrumentu o wartości 50 mld euro, przy jednoczesnym wzmocnieniu gospodarki UE. Wzmacniamy budżet dodatkowymi środkami na migrację i zapewniamy elastyczność w reagowaniu na kryzysy” – powiedział współsprawozdawca Jan Olbrycht.
Współsprawozdawczyni Margarida Marques dodała, że parlament przedstawił w zarysie środki finansowe na najbliższe cztery lata, które maja być przeznaczone m.in. na wsparcie Ukrainy i dalsze łagodzenie społecznych i gospodarczych skutków wojny.
„Chcemy zabezpieczyć niezbędne fundusze, aby wzmocnić strategiczną autonomię UE, wdrożyć pakt migracyjny i poruszać się w dzisiejszym złożonym globalnym krajobrazie geopolitycznym, zapewniając jednocześnie odpowiednią elastyczność budżetu, aby sprostać pojawiającym się potrzebom, reagować na kryzysy humanitarne oraz pomagać państwom członkowskim i obywatelom w obliczu rosnących skutków klęsk żywiołowych” – zaznaczyła Marques.
Posłowie chcą też, by spłaty zadłużenia wynikające z planu odbudowy, były umieszczone powyżej limitów budżetowych UE. Ma to zapewnić, że programy UE przynoszące bezpośrednie korzyści obywatelom nie będą zagrożone, zwłaszcza biorąc pod uwagę potencjalną zmienność tych kosztów wraz ze wzrostem stóp procentowych.
Wstępne sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego zmiany wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 zostało przyjęte 393 głosami do 136, przy 92 wstrzymujących się od głosu. Po głosowaniu plenarnym negocjatorzy PE podejmą dyskusję z Radą, która musi sfinalizować własne stanowisko.
Wieloletnie ramy finansowe określają roczne limity zobowiązań UE w różnych obszarach polityki oraz ogólne roczne płatności na okres siedmiu lat. Obecne ramy na lata 2021-2027 zostały przyjęte w 2020 roku.
mr/