Piątek, 11 Kwiecień 2025

CBOS: 52 proc. Polaków na pewno weźmie udział w wyborach do PE

04.03.2019, 14:34 Aktualizuj: 05.03.2019, 12:00
© European Union 2019 - Source: EP/Marc DOSSMANN
© European Union 2019 - Source: EP/Marc DOSSMANN

52 proc. Polaków deklaruje, że na pewno weźmie udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu CBOS. Chęć głosowania najczęściej deklarują wyborcy PO, zdecydowanie najrzadziej – sympatycy Kukiz’15.

"Uczestnictwo w majowych wyborach do PE zapowiada ponad połowa badanych (52 proc.). Oznacza to, że deklarowana frekwencja w tegorocznych wyborach jest znacząco wyższa, niż była w latach ubiegłych: w 2009 i 2014 roku, kiedy to w analogicznym okresie udział w wyborach zapowiadało mniej niż dwie piąte ankietowanych" - napisano w komentarzu do badania

22 proc. ankietowanych raczej nie weźmie udziału w głosowaniu, a 26 proc. jeszcze nie wie, czy pójdzie do urn - podał CBOS.

Wśród wyborców deklarujących udział w wyborach do PE w poszczególnych elektoratach określonych na podstawie preferencji w wyborach do Sejmu, pierwsze miejsce zajmują zwolennicy PO (78 proc.), a kolejne wyborcy Wiosny (72 proc.), PSL (69 proc.), PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem (68 proc.) oraz Kukiz'15 (47 proc.).

57 proc. chcących głosować w majowych wyborach jest niezdecydowanych jak głosować.

Spośród osób, które zamierzają głosować, 49 proc. deklaruje, że odda głos na kandydata niezwiązanego z obecnym obozem władzy; 37 proc. respondentów deklarujących na kandydata związanego z tym obozem, a 14 proc. wybrało tu odpowiedź "trudno powiedzieć".

66 proc. ankietowanych zamierzających wziąć udział w wyborach do PE zadeklarowało głosowanie na kandydata kładącego nacisk na poprawę współpracy Polski w ramach UE, 27 proc. na kandydata kładącego nacisk na niezależność Polski w UE, a zdania w tej kwestii nie wyraziło 7 proc. badanych.

CBOS spytał też o to jakie znacznie, zdaniem respondentów, będzie miało to, jacy ludzie zostaną wybrani do PE w tegorocznych wyborach, kto będzie nas reprezentował w tej instytucji. Łącznie 70 proc. ankietowanych uważa, że będzie miało to duże znaczenie dla Polski: w tym 22 proc. sądzi, że bardzo duże znaczenia, a 48 proc. duże. Niewielkie znaczenie przypisuje temu ogółem 22 proc. badanych: 19 proc. uważa, że raczej małe znaczenie, a 3 proc. uważa, że ten wybór "praktycznie nie będzie miał znaczenia".

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo w dniach 7–14 lutego 2019 roku, na liczącej 968 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 26 maja.

tus/ zub/ js/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.