W polskim etapie konkursu o Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego 2019 zwyciężył projekt "Summer School on Data Science" zgłoszony przez Katarzynę Walachowską.
W ramach nagrodzonego projektu od 2015 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbywają się letnie kursy z analizy danych, otwarte dla studentów i wykładowców z 30 krajów.
Laureata wyłoniło czteroosobowe jury składające się z: posłów do Parlamentu Europejskiego: Adama Gierka, Andrzeja Grzyba i Kosmy Złotowskiego oraz przedstawicielki Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych Katarzyny Kuligowskiej.
W następnym etapie europejskie jury, złożone z trzech posłów do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz czterech przedstawicieli Fundacji Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie, wyłoni zwycięzcę konkursu spośród 28 projektów zgłoszonych przez jury krajowe.
Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w Akwizgranie (Niemcy) 23 maja 2019 r. Nagroda za najlepszy projekt wynosi 7,5 tys. euro, za zajęcie drugiego miejsca – 5 tys. euro, a za zajęcie trzeciego miejsca – 2,5 tys. euro.
Nagrodę im. Karola Wielkiego Parlament Europejski wraz z Fundacją przyznaje od 2008 r.
Projekty w konkursie mogą zgłaszać osoby między 16, a 30 rokiem życia ze wszystkich państw członkowskich UE.
Projekty można zgłaszać indywidualnie lub grupowo. Projekty powinny "propagować wzajemne zrozumienie na szczeblu europejskim i międzynarodowym, budzić wspólne poczucie europejskiej tożsamości i integracji oraz proponować młodym ludziom w Europie wzorce postępowania i dawać praktyczne przykłady współżycia Europejczyków jako jednej wspólnoty".
W poprzednich latach nagrody otrzymały np. projekty dotyczące wymiany młodzieżowej, wydarzeń sportowych, artystycznych czy projekty internetowe o wymiarze europejskim.
Nagroda za najlepszy europejski projekt wynosi 7,5 tys. euro; za II miejsce - 5 tys. euro i 2,5 tys. za miejsce trzecie.
W ramach nagrody trzej europejscy laureaci otrzymają też zaproszenie do zwiedzenia siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli lub w Strasburgu.
Ponadto jeden przedstawiciel każdego z 28 krajowych laureatów zostanie zaproszony na kilka dni do Akwizgranu, aby wziąć udział w różnych wydarzeniach, w tym w uroczystości wręczenia Europejskiej Nagrody dla Młodzieży.
Nagrody za trzy najlepsze projekty zostaną wręczone przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przez przedstawicieli Fundacji Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego z Akwizgranu.
js/