Niedziela, 14 Sierpnia 2022

Złotowski: zmiana traktatów UE nie jest potrzebna

30.06.2021, 12:39 Aktualizuj: 28.12.2021, 08:45
© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP

Zmiana traktatów UE nie jest potrzebna. Wiem, w jakim kierunku by ta zmiana szła. A mianowicie, w kierunku ujednolicenia i zacieśnienia Unii, co jest dzisiaj nierealne – powiedział europoseł Kosma Złotowski (PiS/EKR).

Podczas debaty PAP dotyczącej ewentualnych zmian, jakie przyniesie Konferencja ws. przyszłości Europy, Złotowski ocenił, że można dyskutować nt. roli UE i jej zachowania w trakcie pandemii, ale „zmiana traktatów nie jest potrzebna”. „Wiem, w jakim kierunku by ta zmiana szła. A mianowicie, właśnie w kierunku ujednolicenia i zacieśnienia Unii, co naszym zdaniem jest dzisiaj nierealne. To jest tak jak z traktatem Konstytucja dla Europy. Władze widziały potrzebę takiego traktatu, natomiast społeczeństwa zupełnie nie rozumiały dlaczego. Tak jest również z zasadą jednomyślności. Dzisiaj niemiecki minister spraw zagranicznych (Heiko Maas – PAP) postuluje, żeby odejść od zasady jednomyślności na rzecz po prostu podejmowania decyzji większością głosów, ale chciałbym przypomnieć, że to jest jednak unia państw, unia społeczeństw i w związku z tym nie ma jednolitej opinii publicznej w całej UE” – mówił.

Jak przekonywał Złotowski, „to, co dzisiaj zajmuje Hiszpanów niekoniecznie zajmuje Chorwatów, Greków albo Polaków”. „Czym innym żyją poszczególne opinie publiczne. Jeżeli nie ma czegoś tak podstawowego jak wspólna opinia publiczna to są też różne zdania. Jeżeli jakiś kraj miałby być notorycznie przegłosowywany w Unii to zacznie się czuć w tej Unii nieszczęśliwy. A jeżeli zacznie się czuć nieszczęśliwy to się zaczyna rozpad Unii. Dlatego my sprzeciwiamy się takiemu ujednolicaniu, sprzeciwiamy się propozycji odejścia od jednomyślności” – wyjaśnił.

9 maja br., w Dniu Europy, została zainaugurowana Konferencja w sprawie przyszłości Europy, czyli seria debat i dyskusji o przyszłości Europy. Konferencja stanowi forum debaty z obywatelami oraz organizacjami pozarządowymi na temat wyzwań i priorytetów stojących przed UE.

W ramach Konferencji obywatele Unii Europejskiej mogą zgłaszać uwagi, komentować pomysły, organizować wydarzenia i brać udział w spotkaniach i debatach za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej https://futureu.europa.eu/. Została ona uruchomiona już w kwietniu b.r. przez zarząd Konferencji, w którego skład wchodzą przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej.

dap/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.