Poniedziałek, 29 Kwiecień 2024

Zapobieganie molestowaniu w pracy. Europosłowie przejdą obowiązkowe szkolenia

04.04.2024, 12:12 Aktualizuj: 11.04.2024, 13:40
© European Union 2024 - Source : EP
© European Union 2024 - Source : EP

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego zatwierdziła zmiany w przepisach wewnętrznych w zakresie rozwiązywania konfliktów w miejscu pracy i promujące dobre zarządzanie biurem. Eurodeputowani będą musieli przejść obowiązkowe szkolenia w tym zakresie. 

Zatwierdzone sprawozdanie ma na celu wzmocnienie przepisów europarlamentu dotyczących zapobiegania konfliktom i molestowaniu w miejscu pracy oraz promowanie dobrego zarządzania biurem poprzez wprowadzenie obowiązkowych specjalistycznych szkoleń dla posłów do Parlamentu Europejskiego. 

Szkolenie „Jak stworzyć dobry i dobrze funkcjonujący zespół” będzie składać się z pięciu różnych modułów obejmujących rekrutację asystentów, skuteczne zarządzanie zespołem, w tym zapobieganie konfliktom i wczesne rozwiązywanie konfliktów, administracyjne i finansowe aspekty pomocy parlamentarnej, a także zapobieganie molestowaniu.

Parlamentarzyści, którzy nie ukończą tego szkolenia w ciągu pierwszych sześciu miesięcy swojej kadencji (z wyjątkiem wyjątkowych przypadków lub jeśli nie zrobili tego wcześniej), grożą kary. Jedną z nich jest zakaz sprawowania wybranych stanowisk parlamentarnych (np. w prezydium PE lub jako przewodniczący komisji). Nie będą też mogli zostać sprawozdawcami lub uczestniczyć w oficjalnej delegacji albo negocjacjach międzyinstytucjonalnych.

W przypadku niezaliczenia takiego szkolenia Konferencja Przewodniczących będzie mogła większością trzech piątych, składającą się z co najmniej trzech grup, złożyć na posiedzeniu plenarnym wniosek o usunięcie takiego europosła ze sprawowanej funkcji (np. członka prezydium PE lub przewodniczącego komisji). W takim głosowaniu obowiązywałby próg podwójnej większości: dwie trzecie oddanych głosów i większość wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego. Ta sama procedura będzie miała zastosowanie także do sprawozdawców, a ostateczną decyzję w tej sprawie będzie podejmować właściwa komisja.

Zdaniem sprawozdawczyni Gabriele Bischoff (S&D, DE) europarlament ma obowiązek ustanowić złoty standard w zwalczaniu molestowania w miejscu pracy, obejmujący jasne zasady i surowe sankcje w ramach podejścia opartego na zerowej tolerancji

„Zapobieganie ma kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala nam proaktywnie reagować na problemy, a obowiązkowe szkolenia wzmacniają nasze zaangażowanie na rzecz miejsca pracy, w którym godność wszystkich osób jest szanowana i chroniona. Wypełniliśmy jasny mandat polityczny przyznany przez Prezydium Parlamentu i nie możemy się doczekać, aż nowe przepisy zostaną sfinalizowane na posiedzeniu plenarnym, dla dobra całego personelu pracującego w tej Izbie” – powiedziała Bischoff.

Oczekuje się, że sprawozdanie zostanie przedłożone na sesji plenarnej w Brukseli w dniach 10–11 kwietnia.


mp/
 

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.