Mijająca kadencja Parlamentu Europejskiego była zdominowana przez Zielony Ład, który stał się ideologią i który narzuca Europejczykom, jak mają żyć, czym jeździć i czym ogrzewać swoje domy – powiedziała PAP eurodeputowana PiS Anna Zalewska.
Obecna kadencja Parlamentu Europejskiego dobiega końca. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.
Prezentując swoje spojrzenie na bilans ostatniej kadencji PE Anna Zalewska podkreśliła, że była ona bardzo trudna i intensywna i to nie tylko z powodu pandemii i wojny w Ukrainie.
„To kadencja zdominowana przez Zielony Ład, który stał się ideologią i który narzuca Europejczykom, jak mają żyć, w jaki sposób funkcjonować, czym jeździć, czym ogrzewać swoje domy i w dodatku ile mają za to zapłacić, bo pieniędzy na ambicje Komisji Europejskiej nie ma” – powiedziała.
Zdaniem eurodeputowanej PiS założenia Europejskiego Zielonego Ładu wymagają gruntownej rewizji.
„To wyzwania na następną kadencję, by urealnić wszystkie dokumenty związane z Zielonym Ładem, łącznie z pakietem +Fit for 55+” – powiedziała Zalewska.
Europosłanka podkreśliła, że pracując w komisji środowiska PE miała okazję „gdzie to możliwe reagować i zmieniać tę ideologiczną rzeczywistość”.
„Przykładem jest chociażby rozporządzenie metanowe, które miało skreślić wszystkie polskie kopalnie. Udało się, wygraliśmy” – stwierdziła.
Zalewska przypomniała też, że mijająca kadencja PE była jej pierwszą, ale mimo to została uznana przez „zewnętrzną firmę” za jedną z najaktywniejszych polskich eurodeputowanych.
„To rzeczywiście powód do dumy. Mam nadzieję, że te (nadchodzące – PAP) miesiące będą równie intensywne. Że dużo dobrego uda się zrobić, czyli zatrzymać to, co złe, a w następnej kadencji z inną większością po prostu to zmieniać” - powiedziała.
Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego i Janiny Ochojskiej.
Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w kolejnych tygodniach. W ciągu najbliższych miesięcy planujemy odbyć rozmowy ze wszystkimi reprezentantami polskich sił politycznych w Parlamencie Europejskim.
mam/