Niedziela, 9 Maj 2021

Zalewska: dyskusja o zielonych certyfikatach to próba przykrycia kłopotów UE ze szczepieniami 

29.04.2021, 07:17 Aktualizuj: 29.04.2021, 08:21
© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP

„Dyskusja na temat certyfikatów jest próbą przykrycia kłopotów ze szczepieniami w UE. Przed PE ważna decyzja o zdrowiu, życiu, a także o wolności obywateli” – przekonywała w środę europoseł Anna Zalewska (EKR) podczas debaty na temat tzw. paszportów szczepionkowych.

W środę, 28 kwietnia odbyła się debata w Parlamencie Europejskim na temat cyfrowego zielonego certyfikatu, który ma ułatwić podróż między państwami członkowskimi UE podczas pandemii COVID-19. Certyfikat nazywany jest też paszportem szczepionkowym.

Zdaniem eurodeputowanej Anny Zalewskiej (EKR) dyskusja na temat certyfikatów jest próbą przykrycia kłopotów ze szczepieniami w UE.

„Wszyscy tęsknimy za swobodą, za wolnością, za przyjaciółmi, za rodziną, za zdrowiem i życiem. Ale czy rozporządzenie jest odpowiedzią na nasze potrzeby i tęsknoty, czy też próbą przykrycia kłopotów ze szczepionkami w UE. Bo czyż gwarantujemy naszym obywatelom powszechność i sprawiedliwość, równość i solidarność? Nie. Nie szczepimy bo nie mamy tyle szczepionek ile obywatele by potrzebowali. Za testy musimy zapłacić i to dużo. Za zaświadczenie o tym, że jesteśmy ozdrowieńcami musimy udać się do lekarza, zapłacić i wykonać badania” – mówiła Zalewska.

Europoseł zwróciła uwagę, że projektowane przepisy o certyfikatach nie gwarantują też ochrony danych osobowych oraz nie precyzują okresu obowiązywania tzw. paszportów szczepionkowych. 

„Przed nami trudna decyzja, decydujemy o naszym zdrowiu i życiu, ale też o wolności obywateli” – podsumowała swoje wystąpienie Zalewska.   

Tzw. paszporty szczepień miałyby zacząć działać od czerwca i umożliwić swobodne podróże po UE. Wciąż jednak trwają dyskusje na temat kosztów, danych i prywatności, a także technicznych i medycznych aspektów nowego systemu.
Uzależnione od wpływów z turystyki południowe kraje UE, takie jak Hiszpania i Włochy, naciskają na jak najszybsze uruchomienie nowego narzędzia, żeby nie stracić sezonu wakacyjnego.

Wobec braku centralnego systemu i ryzyka, że prace nad nim się przeciągną Estonia, Litwa, Grecja, Hiszpania, Niemcy i Francja pracują równolegle nad własnymi rozwiązaniami dotyczącymi rejestracji szczepień.

Podczas debaty w PE europosłowie domagali się, by w związku z wprowadzeniem paszportów, które będą zawierać informację o szczepieniu lub negatywnym wyniku testu bądź obecności przeciwciał, zagwarantować obywatelom UE darmowe testy na Covid-19.

mp/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.