Poniedziałek, 22 Lipiec 2024

Zakończyła się największa inwestycja w historii Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu, warta blisko 50 mln zł

21.09.2022, 10:30 Aktualizuj: 04.10.2022, 10:13
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dobiegła końca największa inwestycja w historii Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu, warta blisko 50 mln zł. Wykonano wszystkie z zaplanowanych robót. Infrastrukturalne zmiany były możliwe dzięki ogromnemu wsparciu funduszy europejskich – poinformował zachodniopomorski urząd marszałkowski.

W poniedziałek, 19 września br. odbyło się oficjalne podsumowanie inwestycji. W uroczystości udział wzięli m.in.: marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, członek zarządu województwa Anna Bańkowska, dyrektor placówki Małgorzata Grubecka, zachodniopomorscy parlamentarzyści, samorządowcy i pracownicy lecznicy.

Jak zauważył urząd marszałkowski, kołobrzeska placówka od lat systematycznie inwestuje w zaplecze medyczne, sprzęt i urządzenia. Zakończona właśnie kilkuetapowa inwestycja jest największą w historii szpitala. Skalę przeprowadzonych działań najlepiej obrazuje ich koszt. To blisko 50 mln zł.

"Ta inwestycja to ogromna zasługa pracowników szpitala, który przyczynili się do pomyślnego finału tego gigantycznego przedsięwzięcia. Dziękuję za cierpliwość i zaufanie. Gruntowna modernizacja placówki była procesem wieloletnim, ale pozwoliła wprowadzić jednostkę w XXI wiek. Zmieniamy marszałkowskie lecznice od 2006 roku, angażując w to ogromne wsparcie unijne. Kołobrzeska placówka jest tego doskonałym przykładem" – podkreślił marszałek Olgierd Geblewicz.

Urząd marszałkowski zauważył, że trwająca od 2018 roku inwestycja zakładała zmiany infrastrukturalne na co najmniej kilku przestrzeniach. Najszybciej – bo w marcu 2019 roku – dostosowano wejście do szpitala dla potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. W maju 2020 roku zakończono roboty w Centralnej Sterylizatroni. W lipcu 2020 roku na finiszu znalazła się przebudowa apteki szpitalnej, w której powstały pomieszczenia do przygotowywania leków dziennych, recepturowych czy mieszanin żywienia dojelitowego. W marcu 2021 roku zmieniono Główną Stację Zasilania przystosowując urządzenie do zwiększonej mocy potrzebnej do obsługi lecznicy. W czerwcu 2021 roku zmodernizowano Laboratorium Analityczne i Mikrobiologiczne, gdzie wykonuje się całodobowe świadczenia dla pacjentów szpitalnych i tych z zewnątrz, a także przebudowano Szpitalną Izbę Przyjęć zakupując specjalistyczny sprzęt: kardiomonitory, lampy operacyjne, łózka szpitalne, wózki medyczne czy defibrylatory. Do końca listopada ub.r. modernizację przeszło Centrum Diagnostyczno-Obrazowe, dla potrzeb którego zakupiono tomograf komputerowy ze strzykawką automatycznego kontrastu czy cyfrowe aparaty RTG. Natomiast w 2022 roku przeprowadzono roboty budowlane oraz nastąpił odbiór techniczny poszerzonej estakady stanowiącej podjazd dla karetek. Pozwoli to na postój czterech ambulansów jednocześnie.

"To dla placówki wielki dzień, bo wchodzimy na wyższy poziom funkcjonowania. Przede wszystkim w zakresie diagnostyki, głównie obrazowej. Mamy najnowocześniejszy sprzęt czyli rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy i USG" – oceniła dyrektor Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu Małgorzata Grubecka.

Urząd marszałkowski zauważył, że infrastrukturalne zmiany w jednostce "to zasługa potężnego zastrzyku wsparcia zewnętrznego". Prawie 40 mln zł w kosztach całkowitych inwestycji stanowiły środki unijne, które przeznaczono z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Pozostałe fundusze, które zaangażowano w przedsięwzięcie pochodzą m.in. z budżetu województwa oraz wkładu własnego kołobrzeskiej lecznicy.

Regionalny Szpital w Kołobrzegu to 1 z 13 placówek ochrony zdrowia podległa samorządowi województwa zachodniopomorskiego. Jednostka świadczy usługi medyczne na 13 oddziałach. Zatrudnia ponad 700 osób.

 kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.