Ukraińska pisarka Oksana Zabużko, jedna z bardziej znanych postaci życia publicznego na Ukrainie, relacjonowała we wtorek w Strasburgu posłom do Parlamentu Europejskiego sytuację obywateli Ukrainy atakowanych przez Rosję i zmuszanych do emigracji. W PE obchodzono tego dnia Międzynarodowy Dzień Kobiet.
Wcześniej przewodnicząca PE Roberta Metsola ubolewała, że w tym dniu nie można użyć słowa "święto". "Na Ukrainie widzimy, że kobiety stawiają opór, powstają i chwytają za broń przeciwko agresorowi. To zaszczyt gościć u nas Ukrainkę i pisarkę, której literatura i silny głos świadczą o sile ukraińskich kobiet w obliczu ucisku. Te odważne i odporne kobiety są inspiracją dla nas wszystkich, ponieważ bronią tych samych europejskich wartości, które my wyznajemy” - podkreśliła Metsola.
Oksana Zabużko, która opuściła Ukrainę dwa tygodnie temu tylko z bagażem podręcznym, podkreśliła, że w swojej twórczości zwykła udzielać głosu kobietom, informować o walce o ich prawa, a teraz, po raz pierwszy, musi stanąć w obronie praw kobiet do życia. "Nie mogę wyjść z podziwu dla naszych kobiet walczących u boku naszych mężczyzn, zajmujących się dystrybucją zaopatrzenia w oblężonych miastach i rodzących w schronach przeciwlotniczych pod nadzorem lekarzy online. Problem w tym, że bomb Putina nie powstrzyma siła naszego ducha" - podkreśliła Zabużko.
"Wiele istnień ludzkich można było ocalić, gdyby UE i USA obudziły się osiem lat temu, kiedy Putin najechał na Krym. Nowy Hitler był gotowy do podjęcia działań tam, gdzie skończył poprzedni. Jako pisarka, która wie co nieco o języku, chcę Wam powiedzieć, że to już jest wojna, a nie tylko lokalny konflikt. Wierzcie Putinowi, gdy mówi o swoich ambicjach. Proszę, nie bójcie się chronić nieba nad tymi, którzy walczą tam o uwolnienie Europy od widma nowego totalitaryzmu" - apelowała pisarka.
Wystąpienie Zabużko poprzedziło debatę plenarną poświęconą pogarszającej się sytuacji uchodźców, z udziałem przedstawicieli Rady UE i Komisji Europejskiej.
Oksana Zabużko urodziła się w 1960 roku w Łucku. W 1996 r. jej powieść "Badania terenowe nad ukraińskim seksem", przetłumaczona na 16 języków, przyniosła jej międzynarodowe uznanie. Opublikowała tez 18 innych książek, w tym wielokrotnie nagradzaną powieść "Muzeum porzuconych sekretów".
woj/