Niedziela, 24 Listopad 2024

Wybory do PE rozpoczęły się głosowaniem w Holandii i Wielkiej Brytanii

23.05.2019, 07:50 Aktualizuj: 23.05.2019, 19:15
© European Union 2019 - Source : EP
© European Union 2019 - Source : EP

Głosowaniem w Holandii i Wielkiej Brytanii rozpoczęły się w czwartek eurowybory, które zadecydują, kto zasiądzie w Parlamencie Europejskim w kadencji 2019-2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Europie rozpoczęło głosowanie w Holandii i Wielkiej Brytanii, a zakończy zamknięcie lokali wyborczych we Włoszech w niedzielę o godz. 23.

Około 53 mln brytyjskich wyborców może oddać głosy na 591 kandydatów walczących o 73 miejsca. Większość przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii sondaży wskazuje na prowadzenie dwóch partii: nowe ugrupowanie jednego z wiodących zwolenników brexitu Nigela Farage'a (Partia Brexitu) może liczyć nawet na 34-38 proc. głosów, a proeuropejscy Liberalni Demokraci - na 16-18 proc.

Natomiast w Holandii, gdzie uprawnionych do głosownania jest około 13,5 mln osób, wyborcy wyłonią 26 z 308 kandydatów. Holenderskie antyunijne i populistyczne Forum Demokratyczne może uzyskać 15 proc., tyle samo co rządząca Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji. Z kolei socjaldemokratyczna Partia Pracy, z której wywodzi się wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, może liczyć na około 13 proc.

W piątek, który będzie drugim dniem głosowań, swój głos oddadzą mieszkańcy Irlandii. Tego dnia rozpocznie się również dwudniowe głosowanie w Czechach. W sobotę zagłosują obywatele Łotwy, Malty i Słowacji. Natomiast w niedzielę do urn wyborczych udadzą się wyborcy pozostałych 21 krajów, w tym Polski.

"Lokale wyborcze +zamkną się+ o godzinie 23 we Włoszech i to będzie koniec cyklu wyborczego. Te godziny są ważne ze względu na ciszę wyborczą. Zgodnie z rozporządzeniem Rady i Paramentu, cisza wyborcza trwa do zamknięcia lokali w ostatnim państwie członkowskim, czyli we Włoszech, i do tego czasu nie wolno udostępniać oficjalnych wyników wyborów europejskich. Państwa członkowskie zobowiązały się do zachowania tej ciszy wyborczej" – wskazuje Piotr Wolski, attaché prasowy w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Liczba posłów do PE po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE, spadnie do 705. Jeśli Wielka Brytania nadal będzie państwem członkowskim UE w dniu 2 lipca, obecny skład (751 eurodeputowanych) będzie obowiązywał do daty wystąpienia kraju ze Wspólnoty. Polska do momentu brexitu będzie miała 51 swoich reprezentantów, a po jego zakończeniu – 52.

kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.