Niedziela, 24 Listopad 2024

Wszystkie nowe budynki w Unii Europejskiej mają być zeroemisyjne

12.03.2024, 15:10 Aktualizuj: 15.03.2024, 14:29
W przypadku budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą musiały wprowadzić środki mające doprowadzić do zmniejszenia średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16 proc. do 2030 roku; fot. © European Union 2024 - Source : EP
W przypadku budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą musiały wprowadzić środki mające doprowadzić do zmniejszenia średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16 proc. do 2030 roku; fot. © European Union 2024 - Source : EP

Od 2030 roku wszystkie nowe budynki w Unii Europejskiej mają być zeroemisyjne. Państwa członkowskie będą też musiały poddać do tego czasu termomodernizacji 16 proc. budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej, a do 2033 roku 26 proc. takich budynków.

Parlament Europejski zagłosował we wtorek za nowelizacją dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Za przyjęciem regulacji głosowało 370 eurodeputowanych, przeciwko 199, przy 46 głosach wstrzymujących się.

Zgodnie z przyjętym dokumentem od 2030 roku wszystkie nowe budynki w Unii Europejskiej mają być zeroemisyjne. Dwa lata wcześniej – od 2028 roku – warunek ten mają spełniać wszystkie nowe budynki zajmowane przez władze publiczne lub będące ich własnością.

W przypadku budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą musiały wprowadzić środki mające doprowadzić do zmniejszenia średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16 proc. do 2030 roku i co najmniej 20-22 proc. do 2035 roku.

„Dyrektywa wyraźnie pokazuje, w jaki sposób polityka klimatyczna może przynieść realne i natychmiastowe korzyści mniej zamożnym członkom naszego społeczeństwa. Prawo to pomoże obniżyć rachunki za energię i zajmie się podstawowymi przyczynami ubóstwa energetycznego, zapewniając jednocześnie tysiące wysokiej jakości lokalnych miejsc pracy w całej UE” – powiedział sprawozdawca projektu, irlandzki eurodeputowany Ciarán Cuffe.

Zgodnie z nową dyrektywą państwa członkowskie będą również musiały do 2030 roku wyremontować 16 proc. budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej, a do 2033 roku 26 proc. takich budynków.

Kolejne z przewidzianych w nowelizacji rozwiązanie przewiduje, że do 2030 roku państwa członkowskie będą musiały stopniowo montować instalacje słoneczne na budynkach publicznych i niemieszkalnych – o ile będzie to wykonalne z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia – oraz na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych.

Kraje UE będą miały czas do 2040 roku na całkowite wycofanie kotłów na paliwa kopalne, a od 2025 roku nie będzie można dotować niezależnych kotłów na paliwa kopalne. Nadal będzie można jednak stosować zachęty finansowe w odniesieniu do hybrydowych systemów grzewczych, na przykład łączących kocioł z instalacją cieplną wykorzystującą energię słoneczną lub pompą ciepła. Nowych przepisów będzie można nie stosować do budynków rolniczych, zabytkowych oraz chronionych ze względu na szczególne walory architektoniczne lub historyczne, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.

Według danych Komisji Europejskiej budynki odpowiadają za 40 proc. całkowitego zużycia energii i za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych w Unii. Nowa dyrektywa ma sprawić, że do 2030 roku znacznie zmniejszą się emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii w budownictwie. Do 2050 roku sektor ten ma stać się neutralny dla klimatu. Po głosowaniu w PE dyrektywę musi jeszcze zatwierdzić Rada, a następnie stanie się ona obowiązującym prawem.

Ze Strasburga Marcin Mastalerz

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.