Piątek, 24 Maj 2024

Wiceszefowa KE dla PAP: przystąpienie Polski do UE zmieniło Wspólnotę na lepsze

29.04.2024, 11:59 Aktualizuj: 29.04.2024, 12:21
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager;  fot. © European Union 2024 - Source : EP
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager; fot. © European Union 2024 - Source : EP

Dzień 1 maja 2004 roku to kamień milowy w historii jednoczącej się Europy; z Polską jako największym z 10 nowych państw członkowskich, tamto rozszerzenie całkowicie zmieniło Unię Europejską, i to na lepsze - podkreśliła w komentarzu dla PAP wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

„Polska nie tylko otworzyła nową bramę na Wschód, ale też uczyniła Europę bardziej pewną siebie” - zaznaczyła wiceszefowa KE.

„Przede wszystkim dlatego, że w długim okresie po zakończeniu zimnej wojny przyjęcie Polski do UE wzmocniło pozycję i rolę Europy jako latarni wolności, gospodarki wolnorynkowej i liberalnych wartości na całym świecie” - uzasadniła.

Doceniła też rolę Polski jako kluczowego czynnika dla stabilności politycznej i gospodarczej w Europie Środkowo-Wschodniej.

„Widzimy to do dziś, gdy wasz kraj odgrywa kluczową rolę jako sąsiad i sprzymierzeniec Ukrainy” - dodała Vestager, odpowiedzialna w KE za cyfryzację i konkurencję.

Podkreśliła też trudną do przecenienia wagę liczącej prawie 40 mln mieszkańców Polski jako rynku dla europejskich firm.

„W zamian za otwarcie swojego rynku Polska uzyskała możliwości, które pozwoliły jej osiągnąć imponujący, trwały wzrost gospodarczy. W swojej cyfrowej i ekologicznej transformacji Europa może codziennie liczyć na wyjątkowych polskich inżynierów i wielką siłę innowacyjną, która definiuje wiele jej przedsiębiorstw. Niech żyje Polska w UE!” - zakończyła Margrethe Vestager.

asc/ mam/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.