Poniedziałek, 21 Październik 2024

Walka z pedofilią, relacje z Kościołem i ochrona zdrowia na regionalnych konwencjach przed eurowyborami

11.05.2019, 14:32 Aktualizuj: 13.05.2019, 12:33
© European Union 2018 - Source : EP/DAINA LE LARDIC;
© European Union 2018 - Source : EP/DAINA LE LARDIC;

Bezpieczeństwo dziecka i rodziny, prawa kobiet, walka z pedofilią, relacje z Kościołem i ochrona zdrowia – to niektóre z tematów poruszanych na regionalnych konwencjach wyborczych na dwa tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

KW Prawo i Sprawiedliwość

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział na niedzielnej konwencji regionalnej PiS w Szczecinie bezwzględne karanie za pedofilię oraz podniesienie wieku, od którego kontakty seksualne uważa się za pedofilię. Jak dodał, bezwzględnie karani za pedofilię będą wszyscy, szczególnie surowo ci, którym powierzono opiekę nad dziećmi, również księża.

Dzień wcześniej, podczas konwencji regionalnej w Bydgoszczy zapowiedział obronę m.in. polskich wartości, złotego, istnienia normalnej rodziny i prawa do bezpieczeństwa.

Kaczyński zwrócił uwagę na konieczność obrony polskiego złotego. "Złotówka umożliwia nam wzrost, ona w razie kryzysów (...) nas chroni. Ona umożliwia to, że od już prawie 30 lat idziemy, czasem wolno, a czasem szybciej albo, jak dzisiaj, na drugim miejscu w Europie - do przodu. Ta złotówka jest dziś zagrożona. Nasi konkurenci wyraźnie powiedzieli ustami Grzegorza Schetyny, że będą dążyli do wprowadzenia w Polsce euro" – dodał szef PiS.

Według prezesa PiS w Polsce powinna istnieć normalna rodzina, którą tworzy kobieta i mężczyzna jako małżeństwo oraz ich dzieci. "To też jest dzisiaj zagrożone" – ocenił. "Żeby pary homoseksualne nie mogły też eksperymentować dziećmi, tzn. ich adoptować, żeby dzieci nie były przedmiotem eksperymentów, które są w interesie bardzo niewielkiej mniejszości, ale nie są przede wszystkim w interesie dzieci i nie są w interesie przyszłości naszego narodu, a dzieci to przyszłość" – podkreślał Kaczyński.

Prezes PiS mówił, że musimy bronić naszych wartości, wszystkiego, co stanowi o naszej tradycji, o polskości, co jest dziś atakowane. "Spójrzmy na atak na Kościół, przed tym trzeba się obronić, Polska musi pozostać Polską, a Polacy – Polakami – oświadczył.

Premier Mateusz Morawiecki, podkreślił w Bydgoszczy, że unijny budżet, który będzie ostatecznie podpisany mniej więcej wiosną przyszłego roku, będzie najlepszym budżetem dla Polski z ostatnich 15 lat, czyli trzech budżetów, które były już negocjowane. Przypomniał również, że w tym roku na służbę zdrowia zostanie przeznaczone „rekordowe 100 mld zł”. "Jeśli wyborcy nam zaufają, to po jesiennych wyborach, w kolejnym roku, będą kolejne duże inwestycje i zmiany, które będą poprawiały całą architekturę świadczeń zdrowotnych" – zapowiedział.

KWW Koalicja Europejska

Kaczyński dzisiaj obiecuje, a 27 maja on o tym wszystkim zapomni – powiedział w niedzielę szef PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do zaproponowanych przez prezesa PiS zmian w Kodeksie karnym, które mają pomóc w walce z pedofilią. „Chciałoby się powiedzieć: lepiej późno niż wcale” - skomentował. "Przede wszystkim to, co trzeba zmienić w Kodeksie karnym, to nie jest straszyć i udawać podniesieniem zagrożenia więzieniem, ale przede wszystkim trzeba odpowiedzieć co z przedawnieniem. Te zbrodnie nie powinny podlegać przedawnieniu - i o tym chcemy rozmawiać i to chcemy wpisać” – mówił.

W sobotę przewodniczący PO podczas konwencji Koalicji Europejskiej (KE) w Płocku przedstawił trzy programy za dodatkowe 100 mld zł środków unijnych: europejska ochrona zdrowia, europejskie płace i narodowy program rozwoju wsi.

Lider PO przedstawił dziewięciopunktowy plan naprawy służby zdrowia. Wśród priorytetów wymienił wprowadzenie m.in. terminu oczekiwania do specjalisty, który nie może być dłuższy niż 21 dni oraz czasu oczekiwanie na SOR, który nie może trwać więcej niż 60 minut. Zapowiedział zarazem Europejski Program Walki z Rakiem, którego celem będzie osiągnięcie w Polsce wyleczalności chorób nowotworowych na poziomie najbardziej zaawansowanych krajów Europy Zachodniej. Dodał, iż każdemu, kto przekroczy 50 lat, będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny.

W trakcie konwencji KE w Płocku, Schetyna mówił także o bezpieczeństwie dzieci i ściganiu pedofilii. „Chcę to wyraźnie dzisiaj powiedzieć: hańbą dla każdego państwa i polityka jest przymykanie oka na ich [dzieci] krzywdę. Jeżeli dziś władza kalkuluje, że oprawca, pedofil, jest wpływowy, może pomoc w wyborach i dlatego trzeba go zostawić w spokoju, to okrywa hańbą nie tylko siebie i urząd, który sprawuje, ale też tych, którzy na nich głosują” - podkreślił lider PO. I zaznaczył: „Walka z pedofilią to nie jest walka z Kościołem, ale w obronie dzieci nie cofniemy się przed nikim. Przed ręką sprawiedliwości żaden pedofil nie schowa się ani w kurii, ani w żadnej partii, ani w Sejmie, nigdzie”.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił m.in. o sytuacji rolnictwa. Ocenił, że „dzisiaj rządzący to są fałszywi obrońcy polskiej wsi”. „Nie możemy się zgodzić, żeby coraz więcej programów z Europy nie było wykorzystywanych w Polsce” - oświadczył lider PSL. Zapowiedział m.in. powszechny program dopłat do zielonej energii. „Przejdziemy na zieloną stronę mocy” – zapewnił. Mówił również o planie wprowadzenia programu małej retencji, by w ten sposób przeciwdziałać suszy i jej skutkom.

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty pytał o finansowanie Kościoła katolickiego przez państwo i spółki Skarbu Państwa. Zwracał uwagę, że opodatkowanie księży jest 10-krotnie mniejsze, niż innych obywateli, a także podkreślał konieczność ponownego przeanalizowania zapisów Konkordatu.

KW Wiosna Roberta Biedronia

Dziś Polska nie jest krajem dla kobiet, jest krajem dla biskupów i działaczy partyjnych PiS – mówił w sobotę Robert Biedroń. Jest tylko jedna kobieta, która jest w Polsce naprawdę dobrze traktowana. Wystarczy, że domalujesz jej tęczę nad głową i od razu w twoim domu zjawia się policja – dodał.

W sobotę w Poznaniu odbyła się konwencja Wiosny, dotycząca praw kobiet i rozdziału państwa od Kościoła. Lider partii Robert Biedroń w trakcie swojego wystąpienia pytał zebranych, czy kobietom w Polsce żyje się dziś dobrze, czy Polska jest krajem, gdzie kobietom żyje się godnie, gdzie kobiety mają równe prawa. Według niego Polska nie jest obecnie takim krajem.

Biedroń zaznaczył, że "nie ma wolności bez wolności dla kobiet. Nie ma równości bez równości dla kobiet. Demokracja bez kobiet to pół demokracji". Jego zdaniem „hamulcowym emancypacji kobiet jest Kościół i politycy”. „Ich sojusz zgotował kobietom w Polsce ten los. Sojusz tronu i ołtarza. I to jest sojusz, który Wiosna i tylko Wiosna przetnie. Bo tylko Wiosna ma odwagę nie klękać przed biskupami, tylko my powiedzieliśmy stop tej patologii 2019 roku, w której ojciec Rydzyk wydaje polecenia politykom" – podkreślił Biedroń.

Jak mówił, „dziś kobiety w Polsce, jako jedyne w Unii Europejskiej, nie mogą liczyć na awaryjną antykoncepcję 72 godziny po”. „Ale jednocześnie Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie viagrę, oczywiście facetom, sprzedaje się bez recepty”– zaznaczył.

Podkreślił, że "równe prawa dla kobiet oznaczają także prawo do przerywania ciąży. Zmienimy to i zmienimy to także dlatego, że dzisiaj trzeba wypowiedzieć to piekło kobiet. Trzeba wypowiedzieć tak zwany kompromis aborcyjny – nie ma żadnego kompromisu, jest patologia. (…) My to zmienimy, bo mamy odwagę" – powiedział.

KWW Lewica Razem

Godna praca, płaca i emerytura, dostępna służba zdrowia, darmowe leki na receptę, równe prawa dla kobiet oraz mieszkania dla "człowieka, a nie dla korporacji i deweloperów" zdominowały tematykę konwencji wyborczej Lewicy Razem. Zbudujemy państwo dobrobytu – mówił lider lewicy Adrian Zandberg.

"Lewica Razem, to europejskie pensje bez wyjeżdżania z kraju" – zapewniali jej liderzy w premierowym spocie, który otworzył zorganizowaną w sobotę w stolicy eurokonwencję wyborczą koalicji Partii Razem, Unii Pracy i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

"Łączy nas wspólna wizja Polski bezpiecznej, gdzie liczy się człowiek, a nie tylko pieniądze, i wszyscy razem zbudujemy nad Wisłą europejskie państwo dobrobytu" – oświadczył Zandberg, który jest "jedynką" Lewicy Razem w wyborach do PE w okręgu warszawskim.

Zauważył, że "gdy PiS i PO zajmują się tylko sobą", młodzi ludzie wciąż mieszkają z rodzicami, bo ich nie stać na własne lokum. "To nie jest normalne, to musi się zmienić!" – podkreślił. Lider lewicy zapewniał też, że kandydaci Lewicy Razem będą walczyć, aby "pracownik w Warszawie mógł kupić za swoją pensję tyle co pracownik w Berlinie czy Dreźnie" "Bo nie jesteśmy gorsi!" – powiedział.

Odnosząc się do relacji z Kościołem, zapowiedział, że lewica "skończy z finansowaniem z budżetu państwa wydatków biskupów", a nawiązując do "księży, którzy krzywdzili dzieci", zapewnił, że "pod rządami lewicy wszyscy będą traktowani równo". "A to, że ktoś ma koloratkę na szyi, nie oznacza, że prawo go nie obowiązuje. Nikomu nie pozwolimy krzywdzić dzieci!" – zapewnił.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.