Sobota, 23 Listopad 2024

W Wielkiej Brytanii wyraźne zwycięstwo Partii Brexitu

28.05.2019, 13:17 Aktualizuj: 28.05.2019, 13:22
© European Union 2019 - Source: EP/Gustavo Valiente
© European Union 2019 - Source: EP/Gustavo Valiente

Eurosceptyczna Partia Brexitu Nigela Farage'a zwyciężyła w brytyjskich wyborach do Parlamentu Europejskiego, uzyskując 29 mandatów i wysyłając do Brukseli największą delegację partyjną w Europie, na równi z niemieckim blokiem CDU/CSU.

Nowo powstałe ugrupowanie uzyskało w skali kraju aż 31,6 proc. głosów - o 5 punktów procentowych więcej niż Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), na której czele Farage triumfował przed pięcioma laty.

Na drugim miejscu uplasowali się proeuropejscy Liberalni Demokraci, którzy w nowym PE będą mieli aż 16 mandatów - o 15 więcej niż w 2014 roku. Partia, która opowiada się za drugim referendum ws. brexitu i zrezygnowaniem z wyjścia z UE, otrzymała 20,3 proc. głosów, sensacyjnie wygrywając m.in. w będącym bastionem lewicy Londynie.

Opozycyjna Partia Pracy zajęła dopiero trzecią lokatę z zaledwie 14,1 proc. poparcia, wprowadzając 10 europosłów (o 10 mniej). Komentatorzy spekulowali, że elektorat odwrócił się od ugrupowania Jeremy'ego Corbyna w ramach frustracji jego niejednoznacznym podejściem do opuszczenia Wspólnoty, która nie zadowala ani euroentuzjastów ani eurosceptyków.

Na czwartym miejscu niespodziewanie znalazła się Partia Zielonych, uzyskując siedem mandatów (o cztery więcej) i dostając aż 12,1 proc. głosów.

Odległe, piąte miejsce zajęła rządząca w kraju Partia Konserwatywna, na którą zagłosowało zaledwie 9,1 proc. Brytyjczyków, co wystarczyło na zaledwie cztery miejsca w nowym PE - o aż 15 mniej niż dotychczas. To najsłabszy wynik wewnętrznie głęboko podzielonego i zmagającego się z konsekwencjami referendum ws. brexitu ugrupowania od 1832 roku.

W Parlamencie Europejskim zasiądzie także trzech europosłów Szkockiej Partii Narodowej, a także po jednym z walijskiej Plaid Cymru oraz północnoirlandzkich: Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), Sinn Fein i Alliance Party.

Sukces tej ostatniej może zapisać się w historii, bo po raz pierwszy wyborcy w Ulsterze wybrali do europarlamentu przedstawiciela partii, która wznosi się ponad zwyczajowe podziały pomiędzy unionistami i republikanami. Po raz pierwszy północnoirlandczycy wybrali także same kobiety.

Komentatorzy zwracali jednak uwagę, że pomimo zdecydowanego zwycięstwa Partii Brexitu, po podliczeniu poparcia dla partii blokami - proeuropejskim i eurosceptycznym - to zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej mieliby przewagę, co podkreśla skalę polaryzacji i poziom emocji w brytyjskiej polityce niespełna trzy lata po referendum z 2016 roku.

jakr/ woj/

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.