Sobota, 4 Maj 2024

W środę w PE debata o „próbach uciszenia niezależnych mediów” oraz ogłoszenie UE „strefą wolności dla LGBTI” (transmisja)

10.03.2021, 13:57 Aktualizuj: 10.03.2021, 18:45
Fot. Parlament Europejski
Fot. Parlament Europejski

W środowej debacie o próbach uciszenia niezależnych mediów przez polskie, węgierskie i słoweńskie władze, która rozpocznie się o godz. 15:00, wezmą udział posłowie do PE oraz przedstawiciele Rady i Komisji – poinformował w komunikacie Parlament Europejski. PE ma też ogłosić UE „strefą wolności dla LGBTI”.

Jak podkreślił europarlament, w Polsce rządowe plany nałożenia na media dodatkowego podatku od dochodów z reklam zostały skrytykowane jako nieproporcjonalne i wymierzone w niezależne media.

„Oficjalny powód podany przez władze to finansowe wsparcie opieki zdrowotnej i kultury” – zaznaczono w komunikacie. „Większość mediów prywatnych, niezależnych od władz, wzięło w 10 lutego udział w akcji protestacyjnej +Media bez wyboru+: czarne ekrany i strony tytułowe gazet, wstrzymanie nadawania nowych materiałów przez radio miały uzmysłowić odbiorcom skutki dławienia wolności mediów” – dodano.

PE wskazał, że grupy wydawnicze podpisały list otwarty, w którym oświadczyły, iż są „zdecydowanie przeciwne wykorzystywaniu epidemii jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo ciężkiego obciążenia dla mediów".

Ponadto PE zwrócił uwagę, że węgierski organ regulacji mediów zdecydował nie przedłużać koncesji krytycznej wobec władz stacji Klubrádió. Koncesja wygasła 14 lutego.

„Sąd podtrzymał tę decyzję, mimo że powody podane przez organ (nieprzekazanie informacji o programach muzycznych stacji) zostały uznane przez Reporterów bez Granic za +nieistotne+ i za +pretekst administracyjny+. Radio zostało pozbawione koncesji na nadawanie ogólnokrajowe już kilka lat temu, teraz traci koncesję na nadawanie w Budapeszcie” – czytamy w komunikacie.

Jak zauważył PE, podczas debaty parlamentarnej posłowie skupią się zapewne na niezależności węgierskiego organu regulacji mediów oraz na coraz dalej idącym ograniczaniu wolności mediów na Węgrzech.

W komunikacie PE zaznaczono ponadto, że nie ustają publiczne ataki premiera Słowenii Janeza Janšy na dziennikarzy, a zwłaszcza na krajową agencję prasową STA, pojawiają się też wciąż nowe doniesienia o ingerencji politycznej w pracę dziennikarzy.

„W liście otwartym z października 2020 roku 22 słoweńskich redaktorów naczelnych ostrzegło, że +są bezpośrednio poddawani kłamstwom, insynuacjom, manipulacjom i zniewagom ze strony rządzących, począwszy od najwyższych szczebli rządu+. Słowenia przejmie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE w lipcu 2021 r.” – wskazał PE.

Jak poinformował europarlament, podczas środowej debaty i czwartkowego głosowania posłowie mają wezwać UE do ustanowienia „strefy wolności dla LGBTI" w odpowiedzi na „strefy wolne od LGBTI" w Polsce.

„Dwa lata po tym, jak pierwszy polski powiat ogłosił się +wolnym od ideologii LGBTI+, a po nim dziesiątki innych powiatów, gmin i regionów, Parlament zamierza ogłosić UE +strefą wolności dla LGBTI+, podkreślając, że wszelkie formy dyskryminacji osób LGBTI stanowią jawne naruszenie podstawowych wartości europejskich” – wskazano w komunikacie.

Dodano, że w przyjętej w grudniu 2019 roku rezolucji posłowie zdecydowanie potępili ustanowienie w Polsce „stref wolnych od LGBTI'', a także wszelkiego rodzaju ataki w innych krajach członkowskich na prawa osób LGBTI.

kic/

 

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.