Sobota, 12 Czerwiec 2021

W niedzielę inauguracja Konferencji w sprawie przyszłości Europy

08.05.2021, 07:03 Aktualizuj: 09.05.2021, 19:13
© European Union 2017 - Source : EP
© European Union 2017 - Source : EP

Inauguracja Konferencji w sprawie przyszłości Europy odbędzie się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, w Dniu Europy, w niedzielę 9 maja.

Uroczystość będzie trwała półtorej godziny. Program obejmuje przemówienie powitalne prezydenta Francji Emmanuela Macrona, wystąpienia m.in..: przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassoliego, przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz premiera Portugalii Antonio Costy, reprezentującego instytucje UE.

Przewidziano również wystąpienia obywateli i reprezentantów społeczeństwa obywatelskiego za pośrednictwem łącza wideo, a także koncerty skrzypka Renauda Capuçona i kwartetu Karskiego. Zaplanowano również transmisje wydarzeń związanych z Dniem Europy w państwach członkowskich.

W sali będzie obecnych 27 studentów programu Erasmus ze wszystkich państw członkowskich, a około 300 obywateli zostanie zaproszonych do zdalnego udziału. Zdalnie w spotkaniu będą uczestniczyć ministrowie do spraw europejskich i inni goście.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy ma stanowić okazję do pogłębionej refleksji nad kierunkiem działań UE i jej strukturą instytucjonalną. Mieszkańcy UE będą mogli wziąć udział w wielu wydarzeniach i debatach w całej Unii, a także wyrazić swoje zdanie za pośrednictwem wielojęzycznej platformy internetowej.

Hybrydowa inauguracja wydarzenia odbędzie się w Dniu Europy, przypadającym w rocznicę podpisania deklaracji Schumana (od nazwiska ówczesnego ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana), która położyła podwaliny pod integrację europejską. Komisja Europejska zobowiązała się do podjęcia działań następczych w związku z wynikami konferencji.

Dla mediów

PE poinformował, że w inauguracji mogą uczestniczyć dziennikarze pod warunkiem ścisłego przestrzegania ograniczeń związanych z ochroną zdrowia oraz środków wprowadzonych przez władze francuskie i Parlament Europejski. Wszystkie media obecne fizycznie na imprezie proszone są o zachowanie 1,5-metrowego dystansu społecznego na terenie PE i noszenie przez cały czas maski medycznej na twarzy.

Ceremonia otwarcia konferencji w sprawie przyszłości Europy będzie transmitowana na żywo przez EbS+ (czysty przekaz) od godz. 13.30 do 15.30 czasu środkowoeuropejskiego Ebs będzie nadawać sygnał z napisami (gotowy do emisji).

Ceremonia będzie również transmitowana w internecie w centrum multimedialnym Parlamentu i przez EBS, na parlamentarnym Facebooku oraz na twitterze, konto @Europarl_PL.

Relacja video, audio oraz zdjęcia będą dostępne do pobrania w formie "live replay" w Centrum Multimedialnym: https://multimedia.europarl.europa.eu/en/conference-on-future-of-europe-inaugural-event_18901_pk

Więcej szczegółów dotyczących akredytacji, zaplecza audiowizualnego, miejsc do pracy itp. można znaleźć tutaj: https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20210504IPR03430/conference-on-the-future-of-europe-inaugural-event-in-strasbourg-on-9-may

kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.