Niedziela, 24 Listopad 2024

Von der Leyen w Parlamencie Europejskim: KE zaleca rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną

12.03.2024, 16:37 Aktualizuj: 15.03.2024, 14:28
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen;  fot. © European Union 2024 - Source : EP
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen; fot. © European Union 2024 - Source : EP

Komisja Europejska zaleci Radzie Europejskiej otwarcie negocjacji akcesyjnych z Bośnią – powiedziała przemawiając we wtorek w Parlamencie Europejskim przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Szefowa KE podkreśliła przy tym „imponujący postęp” poczyniony ten kraj i jego „pełne dostosowanie” do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE, „co ma kluczowe znaczenie w obecnych niespokojnych geopolitycznie czasach”.

„Odkąd przyznaliśmy status kraju kandydującego, Bośnia i Hercegowina poczyniła imponujące kroki naprzód. W ciągu nieco ponad roku osiągnięto większy postęp niż przez ponad dekadę” – powiedziała von der Leyen. „Przesłanie płynące z Bośni i Hercegowiny jest jasne. Zatem nasz przekaz również musi być jasny. Przyszłość Bośni i Hercegowiny leży w naszej Unii” - dodała.

Bośnia i Hercegowina już w 2016 roku złożyła wniosek o członkostwo w UE, jednak negocjacje w tej sprawie przyspieszyły dopiero po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r., która ożywiła zainteresowanie UE regionem Bałkanów, gdzie Rosja ma również wpływy. W grudniu 2022 roku BiH otrzymała oficjalnie status kraju kandydującego do UE.

„Zrozumieliśmy, że nie wystarczy czekać, aż Bałkany Zachodnie zbliżą się do nas. Nie wystarczy powiedzieć, że drzwi są otwarte. Musimy także wziąć na siebie odpowiedzialność i w każdy możliwy sposób wspierać (ten region - PAP) na drodze do naszej Unii. Dlatego stworzyliśmy Plan Rozwoju dla Bałkanów Zachodnich, dlatego rozpoczęliśmy negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną i dlatego zobowiązaliśmy się zrobić to samo w przypadku Bośni i Hercegowiny” – powiedziała von der Leyen.

W swoim wystąpieniu na forum europarlamentu szefowa KE podkreśliła ogromne postępy dokonane przez rząd w Sarajewie na drodze dostosowania kraju do unijnych standardów.

„Po pierwsze, Bośnia i Hercegowina w pełni dostosowała się obecnie do naszej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, co ma kluczowe znaczenie w czasach zawirowań geopolitycznych. Po drugie, kraj przyjmuje ważne przepisy, np. dotyczące zapobiegania konfliktom interesów, które znajdowały się w martwym punkcie przez siedem lat, a teraz zostały przyjęte, podobnie jak ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu” – powiedziała von der Leyen.

Szefowa KE zwróciła również uwagę, że Bośnia i Hercegowina jest już gotowa do rozpoczęcia negocjacji w sprawie umowy z Frontexem, a tamtejsze ministerstwo sprawiedliwości zgodziło się na włączenie do krajowego rejestru karnego wyroków Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii.

„Aby przystąpić do Unii, konieczne są oczywiście dalsze postępy. Kraj pokazuje jednak, że może spełnić swoje kryteria członkostwa i spełnić aspiracje swoich obywateli, by być częścią naszej rodziny. Z tego powodu dzisiaj podejmiemy decyzję o zaleceniu Radzie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną” powiedziała von der Leyen.

Rada Europejska omówi zalecenie KE dotyczące rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych na najbliższym szczycie unijnym w Brukseli 21-22 marca.

Ze Strasburga Marcin Mastalerz

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.