Przewodnicząca Komisja Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego Sabine Verheyen z satysfakcją przyjęła propozycję Ursuli von der Leyen zgłoszoną podczas tegorocznego orędzia o stanie Unii, aby 2022 rok został ogłoszony Europejskim Rokiem Młodzieży.
„Europejski Rok Młodzieży jest doskonałym uzupełnieniem Konferencji na temat przyszłości Europy i pozwala nam w tym procesie położyć większy nacisk na młodych ludzi. Pozwala nam podkreślić, co UE znaczy dla naszej młodzieży, ale jednocześnie pokazuje, jak możemy lepiej zaangażować to pokolenie” – powiedziała przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji PE, niemiecka eurodeputowana Sabine Verheyen.
Zapowiedź ustanowienia roku 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży (lub w innej roboczej wersji Rokiem Europejskiej Młodzieży) padła w trakcie wygłoszonego 15 września br. przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen orędzia o stanie UE.
Odnosząc się do tej propozycji Sabine Verheyen podkreśliła, że inicjatywa Komisji Europejskiej jest ze wszech miar słusznym krokiem, szczególnie w kontekście niezwykle poważnych negatywnych skutków pandemii COVID-19 dla młodych ludzi.
„Młodzi ludzie stoją przed wyzwaniami związanymi z kontynuacją edukacji, wejściem na rynek pracy i utrzymywaniem życia społecznego. Wielu studentów straciło pracę i obawia się o swoją przyszłość. Na dodatek w warunkach pandemii wady systemu edukacji stały się bardziej widoczne, a nauczanie w domu pogłębiło nierówności edukacyjne. Rok Młodzieży Europejskiej jest więc okazją do wyeksponowania potrzeb i obaw młodych ludzi oraz wspólnej pracy nad znalezieniem rozwiązań” – powiedziała Verheyen.
Przewodnicząca komisji kultury PE podkreśliła, że młodzi ludzie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości Europy we wszystkich obszarach.
„Niezależnie od tego, czy chodzi o emerytury, atrakcyjność obszarów wiejskich, cyfryzację czy zmianę klimatu – rozwiązania są możliwe tylko wtedy, gdy zostaną znalezione wspólnie z młodymi ludźmi. Decyzja o ustanowieniu Europejskiego Roku dla nich pokazuje, że młodzi ludzie są priorytetem w Europie” – powiedziała.
Verheyen wezwała do szczególnego skupienia się na przedsiębiorczości, na przykład poprzez organizowanie możliwości spotkań młodych ludzi z firmami na różnego rodzaju warsztatach. „Inwestowanie w młodzież oznacza inwestowanie w rozwój gospodarczy. W szczególności młodzi profesjonaliści muszą mieć możliwość tworzenia przestrzeni dla odważnych młodych innowacji i perspektywicznych start-upów” – powiedziała.
Verheyen zaapelowała również o zaangażowanie młodych ludzi w planowanie wydarzeń związanych z Europejskim Rokiem Młodzieży.
„Najważniejszymi aktorami w projekcie Roku Europejskiego powinni być sami młodzi ludzie” – stwierdziła wzywając do zaplanowania Roku w ścisłej współpracy z największymi organizacjami i stowarzyszeniami młodzieżowymi na szczeblu europejskim, krajowym i regionalnym.
mam/