Poniedziałek, 13 Styczeń 2025

Unijne instytucje chcą nadal inwestować w badania i innowacje

20.03.2019, 11:30 Aktualizuj: 20.03.2019, 11:35
© European Union 2019 - Source: EP /Emilie Gomez
© European Union 2019 - Source: EP /Emilie Gomez

Parlament Europejski, Rada UE i Komisja Europejska osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie programu „Horyzont Europa” - przyszłego unijnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji.

Inwestowanie w badania to inwestowanie w przyszłość Europy, w wiedzę i nowe rozwiązania w celu utrzymania i poprawy europejskiego stylu życia - podaje Komisja w komunikacie, w którym wyraża zadowolenie z osiągniętego konsensusu. Przypomniano, że program „Horyzont Europa”, zaproponowany w czerwcu 2018 r. jako część budżetu długoterminowego UE na lata 2021–2027, jest najambitniejszym w historii programem w dziedzinie badań naukowych i innowacji, dzięki któremu UE utrzyma się w czołówce światowych badań i innowacji.

Program „Horyzont Europa” będzie kontynuacją obecnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020". Będzie on w dalszym ciągu stymulować doskonałość naukową Europy za pośrednictwem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) oraz poprzez stypendia i wymiany w ramach działań „Maria Skłodowska-Curie”, a także korzystać z doradztwa naukowego, wsparcia technicznego i specjalnych badań Wspólnego Centrum Badawczego (JRC), służby naukowej Komisji Europejskiej.

Do programu wprowadzono nowe elementy, w tym Europejską Radę ds. Innowacji (EIC). Rada, która jest obecnie w fazie pilotażowej, będzie punktem kompleksowej obsługi dla wprowadzania radykalnych i przełomowych innowacji z laboratoriów ma rynek, a także pomoże podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą oraz małym i średnim przedsiębiorstwom w rozwijaniu ich pomysłów na większą skalę. Zapewni bezpośrednie wsparcie dla innowatorów za pośrednictwem dwóch głównych instrumentów finansowania: jednego dla wczesnych etapów prac, a drugiego dla etapu rozwoju oraz wprowadzania na rynek. Działalność ta będzie uzupełnieniem prac Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).

Jak podkreślił Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji, UE jest na dobrej drodze do uruchomienia w 2021 roku najambitniejszego w historii europejskiego programu badań naukowych i innowacji, kształtującego przyszłość silnej, zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki europejskiej oraz służącego wszystkim regionom Europy.

Program  musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę UE. Jego budżetowe aspekty są uzależnione od ogólnego porozumienia w sprawie kolejnego długoterminowego budżetu UE, zaproponowanego przez KE w maju 2018 r.

Europa jest zamieszkiwana przez 7 proc. światowej populacji, a generuje 20 proc. światowych inwestycji w badania naukowe i rozwój, wydaje jedną trzecią wysokiej klasy publikacji naukowych oraz zajmuje dominującą pozycję na świecie w takich sektorach przemysłu, jak: farmaceutyka, chemikalia, inżynieria mechaniczna i moda.

woj/

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.