Komisja Europejska i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały w Brukseli umowę w sprawie gwarancji InvestEU o wartości 242 mln euro. BGK został partnerem wykonawczym InvestEU, upoważnionym do oferowania bezpośrednio, nie przez pośredników, kredytu inwestycyjnego zabezpieczonego gwarancją InvestEU jako nowego produktu w ofercie BGK.
Jak podała KE, kredytem można będzie objąć do 50 proc. kosztów całej inwestycji, z czego 50 proc. całkowitych kosztów inwestycji może być objęte finansowaniem z gwarancją InvestEU. Umowa odblokowuje finansowanie o wartości do 484 mln euro na inwestycje w zrównoważoną infrastrukturę i innowacje w całej Polsce.
BGK wykorzysta gwarancję UE do pobudzenia inwestycji w ramach dwóch okien Programu InvestEU: Zrównoważona infrastruktura oraz Badania, innowacje i cyfryzacja. Gwarancja zabezpieczy długoterminowe finansowanie dla szerokiej grupy podmiotów z sektora prywatnego i publicznego w kilku priorytetowych obszarach InvestEU. Należą do nich energia ze źródeł odnawialnych, transport niskoemisyjny, ICT, cyfryzacja, ochrona zdrowia i innowacje. Te inwestycje pomogą UE osiągnąć szersze cele strategiczne w kontekście zielonej i cyfrowej transformacji.
KE tłumaczy w komunikacie, że zawarcie umowy było możliwe poprzez wsparcie ze strony Programu InvestEU, którego celem jest uruchomienie ponad 372 mld euro na dodatkowe inwestycje w latach 2021-27. InvestEU zapewnia gwarancję budżetową UE dla partnerów wykonawczych, aby zwiększyć ich zdolność do podejmowania ryzyka. To z kolei pobudzi inwestycje publiczne i prywatne w zakresie priorytetów polityki UE.
Komentując zawarcie umowy, prezes zarządu BGK Beata Daszyńska-Muzyczka podkreśliła, że BGK jako pierwsza instytucja finansowa w Europie przeszedł procedurę akredytacyjną Pillar Assesment. "Tym samym, bank uzyskał uprawnienie do bezpośredniego zarządzania środkami unijnymi i od tej pory może pełnić rolę partnera wykonawczego InvestEU. Kredyt z gwarancją InvestEU umożliwia realizację projektów inwestycyjnych, które są niezbędne dla zrównoważonego rozwoju Polski. Dzięki temu produktowi, kredytobiorca może ograniczyć ryzyko inwestycyjne oraz zmniejszyć koszt kapitału. Jednocześnie wniesie wkład w transformację energetyczną i cyfrową Polski. Na takie ryzykowne projekty ciężko jest znaleźć finansowanie na rynku, szczególnie w czasach po-covidowych i w trakcie toczącej się wojny. Stąd też niektórym inwestorom trudniej jest obecnie rozwijać zrównoważoną infrastrukturę i działalność innowacyjną. Dzięki współpracy z Komisją Europejską, wypełnimy tę lukę w ofercie finansowania” - zapewniła prezes BGK.
Program InvestEU, poprzez mozliwość korzystania ze znacznych środków prywatnych i publicznych, zapewnia UE istotne finansowanie długoterminowe, pomocne w zrównoważonym wzroście. Pomaga także pobudzić inwestycje prywatne z obszaru priorytetów polityki Unii Europejskiej, takie jak Europejski Zielony Ład i transformacja cyfrowa.
Program składa się z trzech elementów: Funduszu InvestEU, InvestEU Advisory Hub oraz Portalu InvestEU. InvestEU Fund został wdrożony za pośrednictwem partnerów finansowych, którzy będą inwestować w projekty z wykorzystaniem gwarancji budżetowej UE w wysokości 26,2 mld euro. Cała gwarancja budżetowa zabezpieczy projekty inwestycyjne partnerów wykonawczych, zwiększy zdolność do podejmowania ryzyka, a przez to pobudzi minimum 372 mld euro dodatkowych inwestycji.
woj/