Wtorek, 14 Maj 2024

Ukraina w centrum uwagi na sesji PE

07.03.2022, 18:16 Aktualizuj: 09.03.2022, 07:58
Fot.PE
Fot.PE

Sytuacja na Ukrainie zdominuje rozpoczętą w poniedziałek po południu w Strasburgu sesję plenarną Parlamentu Europejskiego. Podczas dwóch debat eurodeputowani będą dyskutować o tym, jak poradzić sobie z rosnącą liczbą uchodźców uciekających przed wojną, o roli UE w zmieniającym się świecie oraz o stanie bezpieczeństwa w Europie po rosyjskiej agresji na Ukrainę. 

Otwierając obrady przewodnicząca PE Roberta Metsola wezwała władze rosyjskie do uwolnienia wszystkich  pokojowych demonstrantów, protestujących przeciwko inwazji. Podkreśliła ogromną odwagę Rosjan, którzy nadal sprzeciwiają się inwazji na Ukrainę pomimo więzienia i brutalnych represji. „Putin przekona się, że prawdy nie da się łatwo stłumić” – podkreśliła.

Zwracając uwagę, że ataki na Ukrainę nie ustają, a liczba ofiar cywilnych ciągle wzrasta, szefowa PE podkreśliła: „Nasze oburzenie rośnie z każdym wystrzelonym pociskiem, podobnie jak opór Ukrainy i solidarność unijnych narodów”.

We wtorkowej debacie, poświęconej pogarszającej się sytuacji uchodźców, wezmą udział przedstawiciele Rady UE i Komisji Europejskiej. Według danych UNHCR od 24 lutego Ukrainę opuściło ponad milion osób, z których większość udała się do krajów sąsiednich. Komisja Europejska zaproponowała uruchomienie dyrektywy o ochronie tymczasowej, aby zapewnić Ukraińcom ochronę w UE, w tym prawo do tymczasowego pobytu oraz dostęp do edukacji i rynku pracy.

W środę rano swoją ocenę stanu bezpieczeństwa w Europie przedstawi eurodeputowanym premier Estonii Kaja Kallas. Będzie to też okazja do dyskusji na temat bezpieczeństwa energetycznego w krajach UE po rosyjskiej inwazji i nałożeniu na Moskwę sankcji gospodarczych. 

Komisja Europejska ma odpowiedzieć na pytania europosłów z komisji ITRE w sprawie rosnących cen energii i manipulacji na rynku gazu. W szczególności parlamentarzystów interesuje to, jakie konkretne zmiany strukturalne rynku na szczeblu UE mogłyby umożliwić państwom członkowskim ochronę konsumentów w przyszłości przed zmiennością międzynarodowego rynku gazu.

PE inwazji na Ukrainę poświęcił specjalne posiedzenie 1 marca. W przyjętej wówczas obszernej rezolucji Parlament z całą mocą potępił "nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję wojskową", zażądał, aby Federacja Rosyjska "natychmiast zakończyła wszelkie działania wojskowe w Ukrainie, bezwarunkowo wycofała wszystkie siły wojskowe i paramilitarne oraz sprzęt wojskowy z całego uznanego przez społeczność międzynarodową terytorium Ukrainy, a także w pełni respektowała integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową".

Jednocześnie europosłowie wyrazili solidarność z narodem ukraińskim, który przeżył już osiem lat wojny w swoim kraju i uznanie dla ogromnej odwagi, jaką wykazuje się naród ukraiński. Wolny świat wezwano do wspierania ukraińskiej walki o pokój i wolność "za pomocą wszelkich dostępnych mu środków".

We wtorek, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, ukraińska pisarka Oksana Zabużko, wygłosi przemówienie na forum Parlamentu.

Tego samego dnia posłowie będą debatować nad raportem na temat III Planu Działań UE na rzecz Równości Płci. W projekcie wezwano do zwiększenia wsparcia i przeznaczenia konkretnych funduszy na inicjatywy ukierunkowane na kwestie płci w budżecie działań zewnętrznych UE. Stwierdzono, że UE powinna być światowym liderem w promowaniu zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych, a państwa członkowskie powinny także zapewnić powszechny dostęp do tych praw we własnym kraju.

Kwestie sytuacji kobiet i równości płci poruszono już w poniedziałek, na poprzedzającym posiedzenie plenarne seminarium dla dziennikarzy pod hasłem „W kierunku lepszej równości płci; prace legislacyjne Parlamentu Europejskiego. Europosłowie przygotowują projekt legislacyjny dotyczący przejrzystości wynagrodzeń, który będzie poddany pod głosowanie 17 marca. 

Porządek obecnego posiedzenia przewiduje też m.in. głosowanie nad rezolucją oceniającą konsekwencje niedawnej decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który utrzymał w mocy rozporządzenie o warunkowości budżetowej.

Parlament będzie debatował i głosował nad nowymi unijnymi rozwiązaniami dotyczącymi projektowania, produkcji i utylizacji baterii. Posłowie chcą też powołać specjalne komisje ds. ingerencji i dezinformacji z zagranicy oraz ds. pandemii COVID-19, a także komisję śledczą ds. afery Pegasusa.

woj/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.