Sobota, 9 Grudzień 2023

UE/ Borrell: Utworzenie państwa palestyńskiego to gwarancja bezpieczeństwa dla Izraela

21.11.2023, 02:05 Aktualizuj: 21.11.2023, 14:49

Utworzenie państwa palestyńskiego to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa Izraela - oświadczył w poniedziałek wieczorem szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell po wideokonferencji z 27 ministrami spraw zagranicznych UE.

"Najlepszą gwarancją bezpieczeństwa Izraela jest utworzenie państwa palestyńskiego" – stwierdził w oświadczeniu Borrell, który wrócił z podróży po Bliskim Wschodzie, gdzie omawiał kwestię wojny Izraela z Hamasem.

Podkreślił, że to "fundamentalny wniosek polityczny" z jego rozmów w regionie.

Według Borrella Izrael nie powinien okupować Strefy Gazy po zakończeniu wojny z Hamasem, a kontrolę nad tym terytorium należy przekazać Autonomii Palestyńskiej.

"Pomimo ogromnych wyzwań musimy rozszerzyć nasze przemyślenia na temat stabilizacji Strefy Gazy i przyszłego państwa palestyńskiego” – podkreślił.

Stwierdził też, że w regionie panuje "poczucie pilności" w związku z rozpaczliwą sytuacją humanitarną w Strefie Gazy. "Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywająca do natychmiastowych przerw humanitarnych to duży krok naprzód, ale musimy zapewnić jej szybkie wdrożenie" – zaznaczył.

Inną poważną obawą, jego zdaniem, jest zaostrzenie niestabilnej sytuacji na Zachodnim Brzegu Jordanu i zaangażowanie się w konflikt innych krajów w regionie.

"Biorąc pod uwagę wzrost przemocy ze strony ekstremistów i osadników wobec Palestyńczyków, istnieje realne ryzyko eskalacji sytuacji" – ostrzegł szef unijnej dyplomacji. (PAP)

zm/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.