Czwartek, 26 Grudzień 2024

Uczciwe wynagrodzenie za muzykę na platformach streamingowych – PE chce nowych regulacji

18.01.2024, 10:13 Aktualizuj: 22.01.2024, 12:58
Fot. © European Union 2004 - EP
Fot. © European Union 2004 - EP

Uczciwe wynagrodzenie również dla mniej popularnych twórców zamieszczających muzykę na platformach streamingowych oraz wprowadzenie parytetów dla europejskich utworów muzycznych to główne założenia rezolucji przyjętej w środę przez Parlament Europejski.

Posłowie wezwali do wprowadzenia przepisów, które umożliwią sprawiedliwy i zrównoważony rozwój sektora strumieniowego przesyłania muzyki oraz do promowania różnorodności kulturowej. Rezolucja została przyjęta 532 głosami za, przy 61 głosach przeciw i 33 wstrzymujących się. Posłowie domagają się stworzenia ram prawnych, ponieważ obecnie żadne przepisy unijne nie mają zastosowania do tego segmentu usług.

„Różnorodność kulturowa i zapewnienie autorom uznania i uczciwego wynagrodzenia zawsze było naszym priorytetem, dlatego też domagamy się wprowadzenia przepisów, które zapewnią przejrzystość algorytmów i narzędzi rekomendacji wykorzystywanych przez serwisy streamingowe, a także wykorzystanie przez nie narzędzi sztucznej inteligencji, co postawi europejskich autorów w centrum uwagi” - powiedział poseł sprawozdawca Ibán García del Blanco (S&D, Hiszpania).

Jak wskazano w rezolucji nowe przepisy powinny gwarantować uczciwe wynagrodzenie dla autorów muzyki. Wprowadzone regulacje powinny wyeliminować praktyki zmuszania mniej popularnych autorów do akceptowania niższych lub zerowych przychodów w zamian za większą widoczność w serwisie.  

„Przepisy powinny również zobowiązać platformy streamingowe do identyfikowania posiadaczy praw autorskich poprzez prawidłowe przydzielanie metadanych, aby ich utwory były bardziej widoczne” - wskazano.

Według posłów prawodawstwo UE powinno obejmować wskaźniki różnorodności oraz obecności niezależnych autorów. Ich zdaniem europejska strategia przemysłowa w dziedzinie muzyki powinna promować różnorodność europejskiego sektora muzycznego i wspierać mniejsze podmioty. Należałoby też rozważyć wprowadzenie parytetów dla europejskich utworów muzycznych. Posłowie wskazali też, że aktualne badania wskazują, że przychody na rynku streamingu trafiają przede wszystkim do dużych wytwórni i kilku najpopularniejszych artystów. Mniej popularne style i mniej popularne języki są grane rzadziej. 

Jak wskazano w rezolucje potrzebne są też rozwiązania prawne, które zobowiązałyby platformy streamingowe do przejrzystego stosowania algorytmów, aby zapobiec nieuczciwym praktykom, takim jak manipulowanie danymi dotyczącymi transmisji strumieniowej. Posłowie chcą też uczciwego informowania użytkowników platform, kiedy słuchane przez nich utwory zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Wzywają też do zajęcia się deepfake'ami, które wykorzystują tożsamości, głosy i podobizny autorów bez ich zgody.

Jak podano w komunikacje Parlamentu Europejskiego, cyfrowe platformy muzyczne i usługi streamingowe zapewniają obecnie dostęp do nawet 100 milionów utworów za darmo lub za stosunkowo niską miesięczną opłatę abonamentową. Streaming stanowi 67 proc. globalnych przychodów sektora muzycznego. Roczny przychód wynosi 22,6 mld dolarów.

mr/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.