Studenci korzystający z programu Erasmus w Wielkiej Brytanii będą mogli dokończyć swój pobyt na uczelni, nawet jeśli dojdzie do tzw. twardego brexitu. Takie rozwiązanie przygotowuje Parlament Europejski.
Europosłowie z komisji kultury PE przedyskutowali z Komisją Europejską rozwiązania awaryjne dla programu Erasmus +, na wypadek gdyby Wielka Brytania opuściła UE bez umowy regulującej warunki wyjścia.
Zgodnie z ustaleniami wszystkie działania, które rozpoczęły się w ramach obecnego programu Erasmus + przed 30 marca tego roku, będą finansowane do czasu ich ukończenia (maksymalnie do 12 miesięcy). Dotyczy to zarówno studentów, stażystów, praktykantów i kadry z krajów UE w Wielkiej Brytanii (w sumie 14 tys. osób), jak i brytyjskich studentów w krajach Unii (7 tys.).
Przedstawiciele komisji podkreślili, że decyzja ta nie będzie miała wpływu na budżet, ponieważ ogólny budżet programu został już zatwierdzony w ramach obecnego budżetu długoterminowego.
Aby przepisy te mogły zostać przyjęte i wejść w życie przed 30 marca, komisja kultury zastosuje procedurę uproszczoną. We wtorek złożono dwie poprawki, zastrzegające, że to nowe prawo będzie miało zastosowanie jedynie w przypadku twardego brexitu.
Głosowanie nad tymi propozycjami odbędzie się podczas posiedzenia komisji w dniu 20 lutego, a na sesji plenarnej PE - w marcu.
„Negocjacje z Radą powinny umożliwić szybkie osiągnięcie porozumienia, a przepisy powinny zostać opublikowane przed datą wycofania” – uspokaja PE w komunikacie.
aba/