Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił w środę podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu priorytety swego kraju na półroczne przewodnictwo w Radzie UE. Dużo miejsca poświęcił kwestiom bezpieczeństwa i konieczności dialogu z Rosją.
Janez Jansa, premier Słowenii, która 1 lipca objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, przedstawił we wtorek w Parlamencie Europejskim priorytety tego kraju na okres do końca 2021 roku. Według niego Unia ma działać "razem" i "prężnie".
Komisje Parlamentu Europejskiego, które po wakacjach wznowiły prace, rozpoczęły drugą serię spotkań z fińskimi ministrami, podczas których przedstawiają oni priorytety prezydencji. Finlandia sprawuje przewodnictwo w Radzie UE do końca 2019 roku. Pierwsza seria przesłuchań w komisjach PE odbyła się w lipcu.
Z początkiem roku Rumunia, po raz pierwszy od momentu przystąpienia do UE w 2007 roku, przejęła rotacyjną prezydencję w Radzie UE. Na czas, kiedy Bukareszt kieruje pracami Rady, przypadają m.in. Brexit, eurowybory i prace nad kolejnym unijnym budżetem.
Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.ROZUMIEM