Czwartek, 23 Maj 2024

Szefowa PE o rocznicy wejścia Polski do UE: stoją przed nami wyzwania, którym w 2004 mogliśmy nie stawić czoła

17.04.2024, 08:58 Aktualizuj: 22.04.2024, 13:14

Dziś stoją przed nami wyzwania, którym być może nie stawilibyśmy czoła w 2004 r. - powiedziała przewodnicząca PE Roberta Metsola do uczestników konferencji PAP poświęconej 20. rocznicy polskiej akcesji do UE. Wyraziła przekonanie, że Unia z Polską jako członkiem skutecznie im odpowie.

>

 

Uczestnicy konferencji PAP poświęconej 20. rocznicy wejścia Polski do UE wysłuchali przesłania szefowej PE. Metsola przypomniała w nim, że rozszerzenie Unii w 2004 r. było istotnym momentem dla Europy.

"1 maja 2004 roku dziesięć krajów i dziesięć narodów, w tym Polska i mój rodzinny kraj, liczące łącznie prawie 75 milionów obywateli, stało się członkami Unii Europejskiej, kończąc długi proces, który ponownie zjednoczył Europę po dziesięcioleciach podziałów spowodowanych przez żelazną kurtynę" - powiedziała maltańska polityczka z chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej.

"Poczucie nadziei, nieskończonych możliwości, niepohamowanej wiary w naszą wspólną przyszłość jako narodów, jako Unii, które przyniosła ta chwila, pozostaną z nami na zawsze" - mówiła.

Przewodnicząca PE przypomniała wystąpienie papieża Jana Pawła II w podczas wizyty w Parlamencie Europejskim w 1988 r. o tym, że Europa musi oddychać "obydwoma płucami": zachodnim i wschodnim.

"Od 2004 roku zarówno Polska, jak i Europa przeszły istotne przemiany, które doprowadziły nas do wykorzystania tego, co najlepsze ze wszystkich państw członkowskich. Dziś Polska stanowi mocny filar Europy, a polscy obywatele należą do osób najbardziej wspierających Unię Europejską" - podkreśliła Metsola.

"Musimy jednak przyznać, że dziś stoją przed nami nowe wyzwania, którym być może nie stawilibyśmy czoła w 2004 roku" - zauważyła. "Tę przełomową rocznicę świętujemy w trudnym dla Europy momencie, kiedy toczy się wojna na wschodniej granicy Polski. Doniesienia ze zbombardowanych ukraińskich miast w dalszym ciągu przypominają nam każdego dnia o ukraińskiej walce o europejskie wartości, które czasami zbyt często uważamy za oczywiste takie jak godność, wolność i demokracja" - podkreśliła.

"Dlatego Parlament Europejski i jego członkowie wzywają obywateli Europy, aby ich głos został usłyszany i zagłosowali w czerwcowych wyborach europejskich. Pamiętajmy, że doprowadzenie największego w historii rozszerzenia Unii wymagało ogromnej odwagi i równie dużego zaangażowania będzie wymagało jego utrzymanie" - wezwała Metsola. Jak dodała, Europa ma wiele do stracenia. "Jestem jednak przekonana, że wraz przywództwem Polski przy unijnym stole będziemy skutecznie w dalszym ciągu odpowiadać na te wyzwania" - podsumowała.

W środę, 17 kwietnia w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbywa się konferencja podsumowująca dwie dekady członkostwa Polski w Unii Europejskiej.(PAP)

mce/ godl/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.
Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.