Deputowani z Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów zaprosili na przesłuchanie sygnalistkę z Facebooka Frances Haugen, która ujawniła badania wewnętrzne tego serwisu wskazujące, że zdawał on sobie sprawę, iż treści w nim zamieszczane zagrażają zdrowiu psychicznemu.
Członkowie komisji chcą spotkać się z Haugen 8 listopada. Decyzję o wysłuchaniu publicznym w Parlamencie Europejskim podjęli przewodniczący i koordynatorzy grup politycznych w komisji. Spotkanie będzie poświęcone “zeznaniom sygnalistów na temat negatywnego wpływu produktów dużych firm technologicznych na użytkowników”.
„Informatorzy, tacy jak Frances Haugen, wykazują pilną potrzebę ustanowienia demokratycznych zasad dla świata online w interesie użytkowników. Jej rewelacje obnażają nieodłączny konflikt między modelem biznesowym platformy a interesami użytkowników. Pokazuje, że potrzebujemy silnych zasad moderowania treści i daleko idących zobowiązań w zakresie przejrzystości w Europie” - powiedziała po spotkaniu przewodnicząca komisji, niemiecka deputowana Anna Cavazzini (Zieloni/EFA).
W ocenie posłanki sprawa Facebooka pokazuje, że nie zadziałały samoregulacje korporacyjne. Niemiecka polityk wskazała, że dzięki ustawie o usługach cyfrowych Unia Europejska znajduje się na dobrej drodze do zwalczania mowy nienawiści i dezinformacji w Internecie, odnosząc się do modeli biznesowych, które posługują się algorytmami w celu sprzedaży większej liczby reklam bez względu na szkodliwy wpływ na społeczeństwo.
“Musimy uregulować cały system, który faworyzuje dezinformację i przemoc nad treściami faktycznymi i musimy go skutecznie egzekwować. Wszystkie zarzuty zawarte w Facebook Files muszą zostać zbadane. Ponieważ Komisja Rynku Wewnętrznego negocjuje obecnie ustawę o usługach cyfrowych i ustawę o rynkach cyfrowych, wysłuchanie publiczne z Frances Haugen wzbogaci demokratyczny dyskurs i naszą obecną pracę legislacyjną w odnośnych komisjach” - wskazała Cavazzini.
Bezpieczeństwo w Internecie jest jednym z priorytetów prac legislacyjnych w Parlamencie Europejskim. Posłowie dyskutują obecnie nad tym, w jaki sposób znowelizować i poprawić propozycje Komisji Europejskiej z grudnia 2020 r., dotyczące Ustawy o usługach cyfrowych (DSA) i Ustawy o rynkach cyfrowych (DMA). “Europa ma w związku z tym szansę kształtowania polityki cyfrowej na szczeblu UE i może stać się twórcą globalnych standardów w tej dziedzinie” - czytamy na stronie PE.
Projekty raportów na temat DSA i DMA, które opracowali: duńska deputowana Christel Schaldemose (S&D) i niemiecki poseł Andreas Schwab (PPE), przedstawiono komisji 21 czerwca, zaś 27 września odbyła się dyskusja nad poprawkami.
Zgłoszono 2297 poprawek do DSA i 1199 do DMA. Projekty poprawek kompromisowych zostaną rozpatrzone w dniach 27-28 października, a głosowanie w komisji zaplanowano na 8 listopada. Mandat do rozpoczęcia negocjacji z Radą, drugim wspósłprawodawcą, musiałby następnie zostać zatwierdzony na posiedzeniu plenarnym w grudniu, co jest jeszcze do potwierdzenia.
jjk