Czwartek, 28 Marzec 2024

Sygnalistka Facebooka Frances Haugen zeznaje w PE 8 listopada

06.11.2021, 07:57 Aktualizuj: 06.11.2021, 08:08
Fot. European Union, 2017
Fot. European Union, 2017

Sygnalistka z Facebooka Frances Haugen 8 listopada spotka się z deputowanymi Parlamentu Europejskiego, z którymi omówi negatywny wpływ produktów i modeli biznesowych dużych firm technologicznych na użytkowników oraz sposób, w jaki unijne przepisy cyfrowe mogą rozwiązać te problemy.

Wysłuchanie organizuje Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego we współpracy z innymi komisjami: Przemysłową, Prawną, Wolności Obywatelskich oraz komisjami specjalnymi ds. dezinformacji i sztucznej inteligencji.

“Bezpieczeństwo w Internecie, przejrzystość algorytmów i ograniczanie ryzyka w związku z proponowaną regulacją o usługach cyfrowych (DSA) będzie jedną z kwestii poruszanych podczas wysłuchania. Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów omawia obecnie, w jaki sposób projekt DSA, przedstawiony przez Komisję Europejską w grudniu 2020 r., powinien być zmieniony i poprawiony. Celem tego projektu jest stworzenie bezpieczniejszej przestrzeni cyfrowej, w której chronione są prawa użytkowników, w tym przepisy dotyczące zwalczania nielegalnych treści w internecie, zwiększenia odpowiedzialności i przejrzystości algorytmów oraz radzenia sobie z moderacją treści i ukierunkowaną reklamą” - przekazał PE.

Jak wyjaśniono, prezentacja Hagen zostanie wykorzystana w pracach komisji w sprawie. DSA przed głosowaniem, którego data nie została jeszcze ustalona. Według PE to prawodawstwo jest szansą dla Europy na kształtowanie gospodarki cyfrowej na poziomie UE, co ma pomóc w tworzeniu globalnych standardów w zakresie regulacji cyfrowych.

Haugen jest byłą menedżerką Facebooka, która przekazała mediom dziesiątki tysięcy stron wewnętrznych dokumentów korporacji, początkując w ten sposób serię artykułów na łamach "Wall Street Journal" i innych mediów. Mówiły one o wpływie Facebooka na polityczną polaryzację, promocję dezinformacji oraz nienawiści w wielu krajach na całym świecie oraz szkodliwym wpływie Instagrama na dzieci.

jjk

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.