Poniedziałek, 25 Września 2023

Środki z REACT-EU na remont szpitala "Zdroje"

24.01.2023, 11:23 Aktualizuj: 24.01.2023, 11:26
Fot.UMWZ
Fot.UMWZ

13 mln zł z unijnych funduszy przeznaczanych na ograniczanie skutków pandemii trafi do szczecińskiego szpitala „Zdroje” – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Pieniądze mają umożliwić przygotowanie szpitala na przyszłe potrzeby epidemiologiczne. Dofinansowanie ma pokryć koszty remontu pomieszczeń i zakup wyposażenia.

Prace przeprowadzone będą na Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym, Izbie Przyjęć Ogólnej, Psychiatrycznej Izbie Przyjęć, Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych oraz Dzieci i Młodzieży.

"Marszałkowskie szpitale zostały mocno doświadczone przez koronawirusa. Były ośrodkami na pierwszej linii walki z pandemią. Chcą być dobrze przygotowane na przyszłe epidemiologiczne zdarzenia, dlatego dostosowują swoje medyczne przestrzenie na taką ewentualność" – podkreślił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

"Szpital +Zdroje+ to kolejna nasza jednostka, która sięgnęła po specjalne unijne wsparcie z puli REACT-UE, przeznaczone właśnie na likwidację skutków COViD-19" – dodał Geblewicz.

Modernizacja szpitala obejmie głównie dostosowanie pomieszczeń do potrzeb pacjentów psychiatrycznych i z niepełnosprawnością ruchową. Wymienione zostaną instalacje sanitarne, elektryczne i grzewcze.

Jak zapowiadają władze placówki, wyremontowane zostaną też m.in. elewacje ścian, podłóg i sufitów. Powstanie także instalacja wentylacji mechanicznej i gazów medycznych, co – jak przekazano – ma olbrzymie znaczenie w leczeniu pacjentów z COViD-19. Inwestycja obejmie m.in. budowę zadaszonego podjazdu dla karetek, prace remontowo-modernizacyjne i zniesienie barier architektonicznych.

"Poprawi to także warunki pracy naszego zespołu" – zapewnił dyrektor szpitala "Zdroje" Łukasz Tyszler.

Koszt inwestycji wyniesie 13 mln zł. W całości sfinansuje ją unijna dotacja, którą urząd marszałkowski przekaże z puli REACT-UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Wcześniej po takie eurofundusze sięgnęły już inne lecznice podległe samorządowi województwa. Unijna pomoc trafiła do Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, Zachodniopomorskiego Centrum Onkologicznego, Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy czy do Szpitala w Gryficach.

misz/ woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.