Poniedziałek, 29 Kwiecień 2024

Spurek: Udało mi się doprowadzić do zmian w kwestii praw zwierząt oraz zwalczania przemocy wobec kobiet (wideo)

08.04.2024, 12:54 Aktualizuj: 08.04.2024, 13:15

Priorytetami europosłanki Grupy Zielonych/ Wolnego Przymierza Europejskiego Sylwii Spurek w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego były kwestie zwalczania przemocy wobec kobiet oraz praw zwierząt hodowlanych. „W obydwu tych obszarach udało mi się doprowadzić do konkretnych zmian” – oceniła Spurek.

Dobiega końca obecna kadencja Parlamentu Europejskiego. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.

„Dwa główne priorytety tej kadencji w moim przypadku to były prawa kobiet, szczególnie przemoc wobec kobiet - to jest problem, którym zajmuje się od ponad 20 lat - i prawa zwierząt tak zwanych hodowlanych. W obydwu tych obszarach udało mi się doprowadzić do konkretnych zmian” – oceniła Sylwia Spurek.

Europosłanka Zielonych podkreśliła, że gdy wchodziła do polityki w 2019 roku, postawiła sobie za cel ratyfikację konwencji stambulskiej przez Unię Europejską.

„Skierowałam kilka dużych wystąpień generalnych do przewodniczącej Komisji Europejskiej. Kilka projektów rezolucji, kilkadziesiąt interpelacji. Co roku organizowaliśmy 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet, żeby nagłośnić problem i udało się. W czerwcu zeszłego roku Unia Europejska ratyfikowała konwencję” – powiedziała Spurek.

W jej ocenie zdecydowanie trudniej jest o wprowadzenie zmian systemowych w kwestii praw zwierząt, dlatego że „sektor hodowlany i jego lobby zabetonowały debatę”.

„Zmiany są konieczne, bo ten sektor zanieczyszcza środowisko, wodę, powietrze, powoduje antybiotykooporność, ubóstwo żywnościowe i zmiany klimatyczne. Zamienia w piekło życie osób mieszkających w pobliżu ferm (…) i zabija miliardy czujących i myślących istot” – powiedziała eurodeputowana Zielonych.

Aby osiągnąć ten cel, Spurek zaproponowała w PE kilka pakietów zmian – w tym „piątkę dla zwierząt” i „piątkę dla branży roślinnej” zawierające postulaty dotyczące wspierania branży roślinnej i rezygnacji ze wspierania branży hodowlanej. Doprowadziła również do publikacji raportu „Smród, krew i łzy” na temat losu zwierząt hodowlanych.

„To jest zbiór faktów naukowych. (…) Mam nadzieję, że politycy, szczególnie ci broniący prawa do kotleta schabowego, nie będą mogli go ignorować” – powiedziała Spurek i dodała, że ma nadzieję, iż publikacja stanie się punktem wyjścia do merytorycznej dyskusji.

Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego, Janiny Ochojskiej, Anny Zalewskiej, Ewy Kopacz, Ryszarda Czarneckiego, Marka Belki, Witolda Waszczykowskiego, Marka Balta oraz Grzegorza Tobiszowskiego.

Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w nadchodzących tygodniach. Przed zakończeniem bieżącej kadencji planujemy odbyć rozmowy ze wszystkimi reprezentantami polskich sił politycznych w Parlamencie Europejskim.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.