Sobota, 27 Kwiecień 2024

Skrajne różne poglądy komitetów wyborczych na migrację do UE

24.05.2019, 10:11 Aktualizuj: 01.10.2019, 10:24
© European Union 2016 - Source : EP - Architecture Studio
© European Union 2016 - Source : EP - Architecture Studio

Konfederacja uważa, że masowa migracja spoza Unii "prowadzi do islamizacji Europy", Wiosna przekonuje, że w "kryzysowych sytuacjach musimy okazać ludzką solidarność". Według PiS, polityka migracyjna powinna pozostać w zakresie kompetencji państw członkowskich, a Koalicja zwraca uwagę, że UE potrzebuje spójnego systemu migracyjnego.

EuroPAP News zapytał komitety wyborcze o ich stosunek do migracji do UE z państw trzecich. Nadesłane przez komitety odpowiedzi podajemy zgodnie z kolejnością list.

Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy

Według Konfederacji, "masowa imigracja spoza Europy do państw UE prowadzi do multikulturalizmu i islamizacji, a tym samym do zniszczenia tożsamości europejskiej naszego kontynentu". "Niepodległe państwa europejskie powinny mieć samodzielność w zakresie kształtowania swoich polityk migracyjnych" – podkreśla komitet.

Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia

Wiosna zauważa, że Unia Europejska musi dbać o sprawiedliwe relacje handlowe w skali globalnej i podejmować aktywne działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, "bo to właśnie nierówności ekonomiczne i zmiany klimatu są, obok wojen, największym źródłem migracji". Według Wiosny, taka "mądra polityka klimatyczna i handlowa" byłaby rzeczywistą pomocą na miejscu.

"W kryzysowych sytuacjach potrzebujemy okazać ludzką i europejską solidarność. Kraje frontowe jak Grecja czy Włochy nie mogą być pozostawione same w ekstremalnych sytuacjach, które potem i tak rozprzestrzeniają się na całą Europę. Kryzys migracyjny 2015 roku pokazał, że system dubliński jest niewydolny i wymaga natychmiastowej reformy" – podkreśla Wiosna.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO PSL SLD N Zieloni

W ocenie Koalicji, w przypadku niekontrolowanej i nielegalnej migracji konieczna jest zarówno pomoc na miejscu (tworzenie miejsc pracy, niwelowanie problemów z brakiem wody czy żywności) jak i uszczelnianie granic czy wzmocnienie straży granicznej.

Kolejnym aspektem migracji z państw trzecich jest, według KE, zaopiekowanie się migrantami, którzy już są w Europie. Komitet ocenia, że Unia Europejska stoi przed poważnym wyzwaniem opracowania wspólnego systemu azylowego dla całej UE i spójnego systemu migracyjnego – legalnej migracji na teren UE.

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

PiS podkreśla z kolei, że polityka migracyjna powinna pozostać w zakresie kompetencji państw członkowskich. "Dlatego Prawo i Sprawiedliwość od samego początku jest przeciwko tzw. przymusowej relokacji" – oświadcza komitet.

Jak podkreśla PiS, Unia nie może nakazywać państwom, które tego nie chcą, przyjmowania imigrantów. Jednocześnie zauważa, że niezbędna jest solidarność europejska przy radzeniu sobie z tym kryzysem, "jednak należy robić to nie poprzez przymusowe przesiedlenia, a inwestowanie w stabilnych i niezależnych gospodarczo partnerów UE w jej najbliższym otoczeniu oraz pomoc humanitarną w miejscach konfliktów".

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS

Jak wskazuje Lewica Razem, masowe migracje to konsekwencja "wojen, destabilizacji i nierówności ekonomicznych". "Aby ograniczyć presję migracyjną, UE powinna prowadzić - w skali globalnej - politykę na rzecz pokoju, sprawiedliwego handlu i zrównoważonego rozwoju gospodarczego. W tym celu chcemy przeznaczyć większe środki na pomoc rozwojową dla krajów afrykańskich" – uważa komitet.

Zdaniem Lewicy Razem, UE musi w większym stopniu brać pod uwagę wpływ polityki handlowej i rolnej na gospodarki w bliskim sąsiedztwie.

Komitet Wyborczy Wyborców KUKIZ15

Migracja do UE z państw trzecich zdaniem KUKIZ15 powinna być lepiej kontrolowana i skoordynowana. "W tym celu postulujemy stworzenie nowego modelu zarządzania ruchami migracyjnymi poprzez wzmocnienie granic z państwami trzecimi, przyznanie dodatkowych kompetencji i uprawnień Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX)" – czytamy w programie komitetu.

Kukiz'15 zaznacza, że UE powinna skutecznie weryfikować uchodźców. Decyzja o udzieleniu azylu, bądź przyznaniu statusu uchodźcy powinna należeć wyłącznie do kompetencji państw członkowskich.

KUKIZ15 kategorycznie sprzeciwia się przymusowej relokacji uchodźców, opowiada się natomiast za pomocą na miejscu.

Komitet Wyborczy Wyborców Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski

Polska Fair Play na pytanie o stosunek do migracji odpowiada: "to zależy z jakich państw „trzecich”, w jakim celu i jak zorganizowana". "Kontrolowana migracja zarobkowa z takich państw jak Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Wietnam, Chiny jest nam potrzebna z uwagi na pogarszającą się sytuację demograficzną" – zauważa komitet.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Polexit – Koalicja

Według Polexitu, każde z państw członkowskich powinno samodzielnie decydować o swojej polityce zagranicznej. "Nie możemy pozwolić sobie na sytuację, w której Unia Europejska narzuca nam kwoty uchodźców lub nakazuje przyjmowanie migrantów, mogących potencjalnie zagrozić bezpieczeństwu Polaków czy kulturze polskiej" – zaznacza komitet.

Komitet Wyborczy Jedność Narodu

Natomiast Jedność Narodu dopuszcza migrację do Unii Europejskiej i Polski z państw trzecich pod warunkiem, że państwa te "znajdują się w kręgu cywilizacji europejskiej lub też reprezentują wartości oparte na tradycji chrześcijańskiej".

kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.