Sobota, 21 Grudzień 2024

Sesja plenarna PE: agenda belgijskiej prezydencji, zakaz green-washingu i debata o praworządności na Węgrzech (wideo)

15.01.2024, 14:33 Aktualizuj: 16.01.2024, 13:00

Prezentacja planów belgijskiej prezydencji w Radzie UE na ostatnie sześć miesięcy obecnej kadencji PE, głosowanie nad zakazem green-washingu czyli nieuczciwego zielonego marketingu oraz debata o stanie praworządności na Węgrzech – to najważniejsze tematy bieżącej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Pierwsza w tym roku sesja plenarna PE odbywa się w dniach 15-18 stycznia 2024 w Strasburgu. Poniżej przegląd najważniejszych tematów, jakimi zajmą się w jej trakcie eurodeputowani.

Prezentacja agendy belgijskiej prezydencji w Radzie UE

We wtorek 16 stycznia br. rano belgijski premier Alexander De Croo przedstawi na forum Parlamentu Europejskiego program sześciomiesięcznej prezydencji Belgii w Radzie Europejskiej.

Rozpoczęta 1 stycznia br. belgijska prezydencja w Radzie UE jest trzynastą sprawowaną przez ten kraj. Jak podkreślił belgijski rząd w komunikacie, przypada ona „w momencie, gdy Unia Europejska stoi na rozdrożu, zmagając się z konsekwencjami nielegalnej agresji Rosji na Ukrainie, pandemią, kryzysem energetycznym, dezinformacją, ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi i wznowionym konfliktem na Bliskim Wschodzie”.

Podczas belgijskiej prezydencji w Radzie UE, między 6 a 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.

Debata na temat konieczności dalszej pomocy militarnej UE dla Ukrainy

Oczekuje się, że w trakcie debaty eurodeputowani wezwą kraje europejskie do kontynuowania wszechstronnego wsparcia dla Ukrainy w obronie jej terytorium tak długo, jak będzie to konieczne. Oczekuje się również, że będą nawoływać szefów państw i rządów UE, aby wykorzystali zbliżający się specjalny szczyt Rady Europejskiej zaplanowany na 1 lutego br. do osiągnięcia porozumienia w sprawie proponowanego pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro.

Głosowanie nad zakazem green-washingu

W środę posłowie do PE przeprowadzą ostateczne głosowanie nad dyrektywą, która poprawi etykietowanie produktów i wprowadzi zakaz stosowania mylących oświadczeń ekologicznych.

Nowe przepisy przewidują wprowadzenie zakazu stosowania bez dowodu ogólnych stwierdzeń, takich jak „przyjazny dla środowiska”, „naturalny”, „biodegradowalny”, „neutralny dla klimatu” lub „ekologiczny”. Dyrektywa zezwalałaby jedynie na stosowanie etykiet zrównoważonego rozwoju opartych na oficjalnych systemach certyfikacji lub ustanowionych przez władze publiczne.

Innym ważnym celem jest sprawienie, by producenci bardziej skupiali się na trwałości swoich towarów – w związku z tym nowe przepisy przewidują lepsze wyeksponowanie informacji o gwarancji na produktach i ustanowienie nowej, zharmonizowanej etykiety, która pozwoli towarom z dłuższą gwarancją bardziej się wyróżnić.

Posłowie omówią sytuację humanitarną w Strefie Gazy

We wtorek po południu posłowie będą debatować nad sytuacją humanitarną w Strefie Gazy, potrzebą osiągnięcia trwałego zawieszenia broni i ryzykiem eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Rezolucja zostanie poddana pod głosowanie w środę.

Debata o stanie praworządności na Węgrzech

Podczas ostatniego szczytu UE Węgry zablokowały pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Dyskusje na te tematy będą kontynuowane na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej 1 lutego 2024 roku. Wcześniej - w środę 17 stycznia - europosłowie omówią z przewodniczącymi Rady UE Charlesem Michelem i Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen wyniki ostatniego szczytu i swoje oczekiwania wobec specjalnego szczytu 1 lutego.

W kontekście węgierskiego stanowiska eurodeputowani podczas wspólnej debaty omówią także stan praworządności na Węgrzech oraz kwestie związane z zamrożonymi funduszami unijnymi dla tego kraju. Rezolucja w tej sprawie zostanie poddana pod głosowanie w czwartek.

Głosowanie ws. uznania mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści za przestępstwa unijne

W projekcie sprawozdania wzywa się do zaklasyfikowania mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści jako „przestępstw na poziomie UE” – proces ten w Radzie UE utknął w martwym punkcie od 2022 roku. Tak zwane przestępstwa na poziomie UE to przestępstwa o szczególnie poważnym charakterze i wymiarze transgranicznym, zgodnie z art. 83 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu UE. Obecnie przepisy państw członkowskich w różny sposób radzą sobie z mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści, natomiast przepisy obowiązujące w całej UE ograniczają się do rasy, koloru skóry, religii, pochodzenia lub pochodzenia narodowego lub etnicznego.

Rezolucja ws. platform streamujących muzykę, które niesprawiedliwie traktują europejskich twórców

W rezolucji, głosowanej w środę, posłowie mają nalegać, aby UE zajęła się sektorem muzyki cyfrowej, aby wspierać artystów niesprawiedliwie traktowanych przez platformy streamingowe. Obecnie większość artystów ma bardzo niskie dochody z tytułu streamingu swoich utworów, oczekuje się zatem, że posłowie wezwą do rewizji stawek tantiem i potępią proceder zmuszający autorów do akceptowania niższych lub zerowych dochodów w zamian za większą widoczność.

Planowane prawo UE ma również zapewniać lepszą widoczność utworów europejskich.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.
Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.