Sobota, 11 Maj 2024

Sesja PE przedłużona do piątku

17.05.2021, 18:52 Aktualizuj: 18.05.2021, 18:04
Fot.PE
Fot.PE

Rozpoczęcie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego zbiegło się z obchodami, przypadającego właśnie w poniedziałek, Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Przewodniczący PE David Sassoli, otwierając sesję, wezwał wszystkich do stawania w obronie wartości UE, zwalczania dyskryminacji i promowania praw osób LGBTI.

Z uwagi na wyjątkowo obszerny porządek obrad sesja została przedłużona do piątku. Tego dnia przeprowadzone zostaną dodatkowe głosowania; sesja zakończy się o godz. 13.

Poniedziałkowe obrady eurodeputowani rozpoczęli od rozpatrzenia unijnej strategii dotyczącej integracji systemu energetycznego oraz sprawozdania w sprawie europejskiej strategii w zakresie wodoru. 

Parlament debatował następnie nad Funduszem Sprawiedliwej Transformacji, kluczowym narzędziem wspierającym regiony UE w przechodzeniu na gospodarkę neutralną dla klimatu do 2050 roku. Chodzi o pakiet o wartości 17,5 miliarda euro, z którego będą korzystać w znacznej mierze polskie regiony. Ze środków Funduszu będzie finansowana pomoc w poszukiwaniu pracy, zdobywaniu dodatkowych umiejętności i przekwalifikowaniu. Wsparcie skierowanie zostanie także do MŚP oraz instytucji badawczych, w szczególności na inwestycje w nowe technologie energetyczne i zrównoważoną mobilność lokalną. 

Wpływ przepisów unijnych na swobodny przepływ pracowników i usług; wewnątrzunijna mobilność zawodowa jako narzędzie dopasowania umiejętności do potrzeb rynku - to temat kolejnej z poniedziałkowych debat. Europosłowie zgłaszali propozycje zapewniające ochronę praw pracowniczych i swobodę przemieszczania się w ramach UE. W projekcie raportu, który ma zostać poddany pod głosowanie w środę, znalazł się m.in. zapis gwarantujący swobodę przemieszczania się podczas kryzysów zdrowotnych.

Do problemu pandemii PE będzie wracał kilkakrotnie podczas obecnej sesji. Szczególnie ciekawie zapowiada się środowa debata na temat propozycji odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw Covid-19. Do wystąpienia w tej sprawie wezwało Komisję Europejską kilka grup politycznych w europarlamencie. Tymczasem przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powiedziała niedawno, że chociaż UE jest „otwarta na dyskusje” na temat tymczasowego wyłączenia praw własności intelektualnej, wąskie gardła produkcyjne, inwestycje w globalną produkcję i wkład w program COVAX nadal pozostają kluczowymi priorytetami w zwiększaniu globalnego dostępu do szczepionek.

Z kolei oczy milionów Europejczyków skierowane będą na negocjatorów Parlamentu Europejskiego, Rady UE i Komisji Europejskiej, którzy mają zawrzeć porozumienie w sprawie paszportu szczepionkowego, który - poświadczając, że posiadacz został zaszczepiony, przeszedł koronawirusa lub ma negatywny wynik testu na COVID-19 - ułatwi bezpieczne podróżowanie po UE.

W kolejnych dniach sesji europosłowie zagłosują nad nowym programem Erasmus Plus na lata 2021-2027, o wartości 26 miliardów euro, który umożliwi znacznie większej liczbie młodych ludzi przemieszczanie się po ośrodkach akademickich w Europie, w tym osobom niepełnosprawnym, żyjącym w ubóstwie oraz migrantom.

PE ma zająć się również wsparciem dla sektora kultury, mocno dotkniętego przez pandemię COVID-19. Program Kreatywna Europa to planowane 2,2 miliarda euro inwestycji w sektor kultury i sektor kreatywny, w tym wsparcie dla sektora muzyki na żywo.

Parlament Europejski ma wezwać ponadto do większego wsparcia dla innowacji cyfrowych i wykorzystania sztucznej inteligencji w rezolucji w sprawie cyfrowej przyszłości Europy.

W programie sesji są także m.in. ocena postępów w negocjacjach akcesyjnych Turcji i Czarnogóry, wzmocnienie przepisów UE dotyczących odpowiedzialności przedsiębiorstw za środowisko, zwalczanie pirackich transmisji wydarzeń sportowych na żywo w internecie, ustalenia ws. naruszenia zasad dotyczących konfliktu interesów w sprawie Premiera Czech Andreja Babisza.

woj/

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.