Sobota, 22 Czerwiec 2024

Rzeszów: podsumowanie programu Interreg Polska-Słowacja

23.05.2023, 11:02 Aktualizuj: 23.05.2023, 11:07
Fot.: MFiPR
Fot.: MFiPR

Podczas poniedziałkowego posiedzenia polsko-słowackiej grupy roboczej ds. współpracy przygranicznej samorządu terytorialnego w Rzeszowie podsumowano program Interreg Polska-Słowacja 2014-2020 oraz omówiono plany w perspektywie finansowej na lata 2021-2027.

W posiedzeniu polsko-słowackiej grupy roboczej do spraw współpracy przygranicznej samorządu terytorialnego udział wzięli m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz przedstawiciele władz samorządowych przygranicznych regionów Polski i Słowacji.

    „Dobra współpraca partnerów z obu stron granicy już od blisko 20 lat wzmacnia polsko-słowackie więzi społeczno-gospodarcze. Widać to na przykładach projektów, które są z powodzeniem kontynuowane w kolejnych konkursach i edycjach programu” – oceniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Polska i Słowacja realizują Program Interreg od 2004 r. - od tego czasu w rozwój polsko-słowackiego pogranicza zainwestowano ponad 411 mln euro ze środków europejskich.

    „Im bliżej granicy, tym intensywność działań projektowych jest większa. (...) Realizując wspólne projekty zawsze mieliśmy na uwadze, aby Karpaty były jak najmniejszą barierą między naszymi krajami. (…) Jesteśmy w ważnym czasie, bo wchodzimy w nową perspektywę finansową i w związku z tym uruchamiamy nowy program współpracy ze Słowacją” – powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Podczas spotkania polsko-słowackiej grupy roboczej dyskutowano również m.in. o możliwościach uruchomienia sezonowych połączeń transportowych w celu rozwoju turystyki.

    „Trzydzieści procent ludzi w Europie żyje w regionach przygranicznych, dlatego musimy skupić się na tym, aby stworzyć dobre warunki do rozwoju tych regionów dbając o rozwój infrastruktury drogowej i turystycznej, ale także o zachowanie bogatego dziedzictwa kulturowego” – zaznaczył Milan Majerski, predseda Samorządowego Kraju Preszowskiego.

Uczestnicy spotkania poruszyli tematykę wspólnych inwestycji możliwych do realizacji w ramach nowej perspektywy finansowej Interreg na lata 2021-2027, w której pogranicze polsko-słowackie zyska ok. 132 mln euro z budżetu Unii Europejskiej.

    „Środki te przeznaczamy m. in. na wsparcie transgranicznej turystyki i kultury, adaptację do zmian klimatu oraz wzmocnienie ochrony przyrody i zachowanie różnorodności biologicznej” – podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Resort funduszy i polityki regionalnej podał, że w  ramach programu dofinansowane zostaną także projekty związane m.in. z infrastrukturą drogową i przyjaznym dla środowiska transportem. W grudniu 2022 r. MFiPR ogłosiło pierwsze konkursy na projekty Interreg dla pogranicza, a w czerwcu br. rozpocznie się nabór projektów dotyczących m.in. turystyki i kultury.

rkj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.