Czwartek, 2 Styczeń 2025

Przywódcy UE mają na szczycie w Brukseli przyjąć konkluzje o przyszłych zobowiązaniach Unii w zakresie bezpieczeństwa

24.10.2023, 09:05 Aktualizuj: 25.10.2023, 10:29
Przywódcy UE mają na szczycie w Brukseli przyjąć konkluzje o przyszłych zobowiązaniach Unii w zakresie bezpieczeństwa; Fot. PE
Przywódcy UE mają na szczycie w Brukseli przyjąć konkluzje o przyszłych zobowiązaniach Unii w zakresie bezpieczeństwa; Fot. PE

Przywódcy UE mają na rozpoczynającym się w czwartek szczycie w Brukseli przyjąć konkluzje ws. przyszłych zobowiązań UE w zakresie bezpieczeństwa. Dyskusja na ten temat ma powrócić następnie na grudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej, po tym jak szef dyplomacji unijnej Josep Borrel przygotuje sprawozdanie w tej sprawie.

W projekcie konkluzji, który widziała PAP, przywódcy na szczycie UE mają ponownie potępić Rosję za agresję wobec Ukrainy i potwierdzić niezachwiane wsparcie Unii dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach oraz jej nieodłącznego prawa do samoobrony przed agresją rosyjską.

Unia Europejska ma nadal zapewniać Ukrainie „silne wsparcie finansowe, gospodarcze, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne tak długo, jak będzie to konieczne”.

Przywódcy mają podkreślić potrzebę przyspieszenia dostarczania Ukrainie wsparcia wojskowego, aby pomóc w zaspokojeniu jej pilnych potrzeb wojskowych i obronnych, w tym amunicji i rakiet, a także sprzętu obrony powietrznej.

„W dłuższej perspektywie Unia Europejska i państwa członkowskie wniosą wraz z partnerami wkład w przyszłe zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa wobec Ukrainy, które pomogą Ukrainie bronić się, przeciwstawiać się wysiłkom destabilizacyjnym i powstrzymywać akty agresji w przyszłości” – czytamy w projekcie.

Rada Europejska ma zwrócić się do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, aby nawiązał współpracę z Ukrainą w sprawie przyszłych zobowiązań UE w zakresie bezpieczeństwa i złożył sprawozdanie z tych dyskusji na grudniowym szczycie UE.

W projekcie konkluzji znajduje się zapis, że wszelkie wsparcie wojskowe i zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa będą udzielane z uwzględnieniem interesów bezpieczeństwa i obrony wszystkich państw członkowskich.

W obliczu ciągłych ataków Rosji na infrastrukturę cywilną i krytyczną Ukrainy Unia Europejska i jej państwa członkowskie mają zintensyfikować dostarczanie Ukrainie pomocy humanitarnej i sprzętu ochrony ludności, obejmującego agregaty prądotwórcze, transformatory mocy, przewoźne ciepłownie i urządzenia wysokiego napięcia. Ma to pomóc Ukrainie i jej narodowi stawić czoło kolejnej zimie wojny.

Przywódcy UE mają także podkreślić, że konieczne są zdecydowane postępy w zakresie wykorzystania „zamrożonych” aktywów Rosji na wsparcie odbudowy Ukrainy, zgodnie z prawem unijnym i międzynarodowym. Rada Europejska ma wezwać Borrella do przyspieszenia prac w tej sprawie.

„Rosja i jej przywódcy muszą ponieść pełną odpowiedzialność za prowadzenie wojny agresywnej przeciwko Ukrainie i za inne najpoważniejsze zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego. Rada Europejska wzywa do kontynuowania prac (…) nad wysiłkami na rzecz powołania trybunału ścigania zbrodni agresji przeciwko Ukrainie, który cieszyłby się najszerszym międzyregionalnym wsparciem i legitymacją” – czytamy w dokumencie.

Przywódcy mają też wezwać Rosję i Białoruś do natychmiastowego zapewnienia bezpiecznego powrotu wszystkich bezprawnie deportowanych ukraińskich dzieci i innych cywilów.

„Należy dalej osłabiać zdolność Rosji do prowadzenia wojny agresywnej, w tym poprzez wzmocnienie sankcji, ich pełne i skuteczne wdrożenie oraz zapobieganie ich obchodzeniu, szczególnie w przypadku towarów wysokiego ryzyka, w ścisłej współpracy z partnerami i sojusznikami. Rada Europejska potępia ciągłe wsparcie militarne dla rosyjskiej wojny agresywnej, którego udzielają Iran i Białoruś.

Wzywa także wszystkie kraje, w szczególności KRLD, aby nie zapewniały materialnego ani innego wsparcia dla rosyjskiej wojny agresywnej” – czytamy w dokumencie.

luo/ aba/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.